Wojsko Polskie otrzyma nowoczesny system. "Wielki dzień dla Polski"

2024-03-03 19:07
Wojsko Polskie otrzyma nowoczesny system. Wielki dzień dla Polski
Autor: twitter.com

- Wielki dzień dla Polski, wielki dzień dla Stanów Zjednoczonych, wielki dzień dla NATO, wielki dzień dla naszego bezpieczeństwa. Tu i teraz podpisujemy umowę w II fazie programu Wisła na zintegrowany system dowodzenia obroną przeciwlotnicza i przeciwrakietową - powiedział wicepremier W. Kosiniak – Kamysz.

W czwartek (29 lutego br.) w Warszawie wiceprezes Rady Ministrów, minister obrony narodowej W. Kosiniak – Kamysz, Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce oraz Paweł Bejda, sekretarz stanu w MON uczestniczyli w podpisaniu umowy na pozyskanie zintegrowanego systemu dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową IBCS dla II fazy programu WISŁA oraz programu NAREW.

Obrona naszej przestrzeni powietrznej jest sprawą kluczową dla naszego rządu, dla Ministerstwa Obrony Narodowej. Podejmujemy wszystkie wysiłki, żeby miało to miejsce tu i teraz oraz zabezpieczyć nas na przyszłość. Program Wisła i program Narew będą dzięki temu systemowi najnowocześniejsze na świecie. Będziemy drugim państwem po Stanach Zjednoczonych z tym systemem - systemem dowodzenia zintegrowanym i najnowocześniejszym. To jest po to, żeby najpierw zlokalizować obiekt, później go zidentyfikować, a w finale unieszkodliwić. Obrona polskiego nieba jest dla nas sprawą nie tylko honoru, ale jest dla nas sprawą bezpieczeństwa każdego dnia, każdego z naszych rodaków

- zaznaczył szef MON

Jak podaje ministerstwo, umowa została zawarta pomiędzy Skarbem Państwa – Ministerstwem Obrony Narodowej a rządem Stanów Zjednoczonych. Wartość zamówienia wynosi ok. 2,53 mld dolarów netto. Umowa zostanie zrealizowana w latach 2024-2031. Jej przedmiotem jest pozyskanie zintegrowanego systemu dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową IBCS w tym niezbędnego sprzętu dowodzenia i łączności, który jest wymagany dla pozyskiwanych w ramach realizacji II fazy 6 baterii WISŁA oraz 23 zestawów NAREW.