Wpływy organizacji pożytku publicznego. Ten rok może być rekordowy

2023-03-17 12:31
Podarte i zniszczone pieniądze należy wymienić w banku
Autor: pixabay.com

Jak podaje Serwis Rzeczypospolitej Polskiej Gov.pl, to może być rekordowy rok, jeśli chodzi o wpływy organizacji pożytku publicznego. "Szacujemy, że dochody organizacji nie tylko nie zmaleją, ale wręcz wzrosną w stosunku do poprzedniego roku - o ok. 210 mln zł."

Dzięki reformie Niskie Podatki część podatników przestała płacić PIT, co oznacza również brak możliwości dokonania odpisu na OPP. Dlatego zadbaliśmy też o interes organizacji, które teraz otrzymywać będą 1,5 proc. podatku, zamiast 1 proc.

- czytamy na gov.pl.

Okazuje się, że z roku na rok Polacy coraz chętniej angażują się w przekazywanie środków na rzecz OPP. W 2004 r. swój 1 proc. podatku przekazało 80 tys. podatników na kwotę niespełna 10 mln zł. W ubiegłym roku swoje pieniądze dla OPP ofiarowało 15,9 mln podatników czyli około 75% rozliczających się osób, a organizacje otrzymały łącznie ponad 1,1 mld zł. 

Urząd skarbowy przekaże środki OPP jeśli podatnik zapłacił w terminie należny podatek

Warunkiem przekazania środków dla OPP jest zapłata przez podatnika podatku należnego w pełnej wysokości nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego. Aby urząd skarbowy mógł przekazać OPP środki z zeznania za 2022 r. podatnik musi zapłacić podatek do 30 czerwca 2023 r. Zapłacony podatek jest podstawą obliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz OPP.