Wysokie ceny prądu. Rząd wie, jak rozwiązać problem?

2022-10-11 15:45
Wysokie ceny prądu. Rząd wie, jak rozwiązać problem?
Autor: pixabay.com Wysokie ceny prądu. Rząd wie, jak rozwiązać problem?

Gigantyczne ceny prądu w najbliższym czasie raczej nie spadną - przewiduje rząd. Politycy mają jednak plan. Chcą wprowadzić rozwiązanie, które pomoże w walce z wysokimi rachunkami. Sprawdź szczegóły.

Rząd ma nowy pomysł na walkę z wysokimi cenami prądu. Chce wprowadzić maksymalną cenę za energię elektryczną dla przedsiębiorców, samorządów i tzw. podmiotów wrażliwych.Małe i średnie firmy, a także szkoły, przedszkola, czy uczelnie miałyby zapłacić w przyszłym roku 785 złotych za jedną megawatogodzinę.

Dotychczas przedstawiane oferty opiewały na kilkukrotnie wyższe kwoty. - Nawet 1500 zł czy 2500 zł za mMWh kwotowanej energii elektrycznej. My zmierzyliśmy się z tym problemem - mówi premier Mateusz Morawiecki.

Czytaj także: Ryszard Terlecki w Sednie Sprawy: "Bruksela nie będzie mówiła, jak ma wyglądać polski Sejm"

To wiąże się ze specjalnym funduszem i wydatkami budżetowymi. - Gwarancje, środki bezpośrednio przekazywane, wszystko to przemyśleliśmy w odpowiedni sposób po to, aby podmioty wrażliwe, samorządy i małe i średnie firmy, mogły ten trudny czas - najbliższych 12-15 miesięcy, do końca przyszłego roku - przetrwać - dodaje premier.

Szef rządu zapowiedział też, że gospodarstwa domowe, które przekroczą progi zużycia energii, zapłacą 699 złotych za MWh. Rządowy projekt będzie jeszcze dyskutowany z samorządowcami. Pierwsze konsultacje odbyły się dziś, kolejne zaplanowano na jutro.

Terlecki o dymisji ministra do spraw UE: "Wszyscy jesteśmy do dyspozycji, także pan minister" [Sedno Sprawy]