Wzrosną ceny za wysyłkę paczek. Ile zapłacimy po 1 października?

2022-09-20 11:30
Poczta Polska
Autor: pixabay.com

Już od 1 października za przesyłki zapłacimy o kilka lub kilkanaście procent więcej. Poczta Polska podała w komunikacie, że zmiany „Cennika usług powszechnych w obrocie krajowym i zagranicznym” zostały przyjęte przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Cena listów nierejestrowanych oraz poleconych w formatach S i M od 1 października br. wzrośnie o 30 gr, a za paczki pocztowe w gabarycie A trzeba będzie zapłacić o 1 zł więcej - poinformowała w poniedziałek Poczta Polska.

Jak to wygląda w praktyce?

Za mniejszą wersję (czyli np. pocztówkę) trzeba obecnie zapłacić 4,50 zł, a po zmianach będzie to 4,80 zł. List w rozmiarze M kosztował do tej pory 5,10 zł, a od początku przyszłego miesiąca będzie to 5,40 zł. Stawka za list nierejestrowany polecony w rozmiarze L pozostanie bez zmian.

Poczta wyjaśniła, że zmiana cennik spowodowana jest rosnącymi kosztami pracy i transportu, ogólnoświatowym wzrostem cen surowców wykorzystywanych przez spółkę oraz spadającym wolumenem przesyłek listowych.

Jak dodano, dla Poczty Polskiej "nawet niewielka korekta cen świadczonych usług, to dodatkowy wzrost przychodu, który umożliwi uruchamianie nowych placówek pocztowych, jak i utrzymanie tych rzadziej odwiedzanych przez klientów, zlokalizowanych na terenach wiejskich".