Zabójstwo prezydenta Gdańska. Stefan Wilmont otrzymał karę dożywocia

2023-03-16 14:31
Zabójstwo prezydenta Gdańska. Stefan Wilmont otrzymał karę dożywocia
Autor: Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Zabójca prezydenta Pawła Adamowicza został skazany w czwartek (16 marca). Stefan Wilmont usłyszał karę dożywotniego pozbawienia wolności. Wyrok jest prawomocny.

Stefan Wilmont został oskarżony o dokonanie zabójstwa Pawła Adamowicza w zamiarze bezpośrednim w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie, a także o popełnienie przestępstwa zmuszania innej osoby do określonego zachowania. Obu przestępstw oskarżony miał dopuścić się w warunkach powrotu do przestępstwa.

Trwające prawie godzinę uzasadnienie wyroku wygłosiła przewodnicząca składu sędziowskiego Aleksandra Kaczmarek.

Stefan Wilmont 13 stycznia 2019 r. popełnił zbrodnię bez precedensu w dziejach powojennej Polski. Dokonał zabójstwa prezydenta miasta Gdańska Pawła Adamowicza na oczach tysięcy osób oglądających kulminacyjny moment Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - światełka do nieba

- czytamy na oficjalnie stronie miasta Gdańsk. 

Wydając wyrok sąd przychylił się do dwóch opinii biegłych psychiatrów, badających Stefana Wilmonta podczas śledztwa, że w chwili morderstwa miał on w znacznym stopniu ograniczoną możliwość rozpoznania znaczenia swojego czynu i pokierowania swoim postępowaniem W ocenie sądu, Stefan Wilmont nie jest chory psychicznie, ani nie stwierdzono u niego symulacji choroby psychicznej. Nie cierpi też na schizofrenię. U mordercy Pawła Adamowicza występują natomiast zaburzenia osobowości o charakterze dysocjalnym i narcystycznym.