Zagłosuj tam, gdzie będziesz w dniu wyborów. Do 15 maja złóż wniosek o stosowne zaświadczenie
Każdy wyborca, który zamierza zmienić miejsce pobytu przed dniem wyborów, może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Już tylko do 15 maja br. można uzyskać odpowiednie zaświadczenie, które umożliwi głosowanie w wyborach prezydenckich w dowolnym obwodzie w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Wyborca, który otrzymał zaświadczenie, musi pamiętać, aby nie utracić go przed głosowaniem, ponieważ jego zgubienie uniemożliwi udział w wyborach.
Wniosek należy złożyć w dowolnie wybranym urzędzie gminy. Powinien on zawierać imię (imiona) i nazwisko, numer PESEL.
To nasza odpowiedzialność, aby zadbać o możliwość zagłosowania. Zachęcam wszystkich do aktywnego działania i pobrania zaświadczenia. Każdy głos ma znaczenie dla przyszłości naszego kraju
– powiedział minister Tomasz Siemoniak.
Warunki udziału obywateli polskich w głosowaniu w obwodach głosowania utworzonych w kraju w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, które odbędą się 18 maja 2025 r., określone są w ustawie z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy. Prawo udziału w głosowaniu (prawo wybierania) w tych wyborach mają obywatele polscy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat, nie zostali pozbawieni praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, nie zostali ubezwłasnowolnieni prawomocnym orzeczeniem sądu oraz nie zostali pozbawieni praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu. Wyborca jest ujmowany w spisie wyborców, który sporządzają urzędy gmin. Można być ujętym tylko w jednym spisie.
Polecany artykuł:
Głosowanie w miejscu stałego zamieszkania i zmiana miejsca głosowania
Głosowanie w miejscu stałego zamieszkania odbywa się na podstawie spisu wyborców dla stałego obwodu głosowania, w którym zostaną ujęci wyborcy zameldowani na pobyt stały na obszarze danej gminy, ujęci na własny wniosek w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania właściwym dla miejsca stałego zamieszkania oraz nigdzie niezamieszkali, ale przebywający czasowo na obszarze gminy, ujęci na własny wniosek w Centralnym Rejestrze Wyborców.
Natomiast wyborcy, którzy czasowo przebywają poza miejscem zameldowania na pobyt stały, czasowo przebywają poza miejscem zamieszkania lub nie są ujęci w żadnym stałym obwodzie głosowania, mogą wziąć udział w głosowaniu w miejscu czasowego pobytu, składając wniosek o zmianę miejsca głosowania w okresie od 4 kwietnia do 15 maja 2025 r. Wniosek powinien zawierać nazwisko i imię (imiona), obywatelstwo, numer PESEL wnioskodawcy oraz adres przebywania w dniu wyborów. Można go złożyć na piśmie, z własnoręcznym podpisem, do urzędu gminy właściwego dla wybranego stałego obwodu głosowania lub w postaci elektronicznej, opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym, za pośrednictwem strony gov.pl. Wyborca, który zmienił miejsce głosowania, zostanie skreślony ze spisu, w którym dotychczas był ujęty.
Trzeba też pamiętać, że wyborcy, którzy złożyli wniosek o zmianę miejsca głosowania, będą ujęci w tym samym spisie wyborców również w przypadku przeprowadzania ponownego głosowania (tzw. II tury wyborów).
Wybory w zakładach leczniczych, DPS i za granicą
Wyborcy przebywający w dniu wyborów w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych oraz aresztach zostaną ujęci w spisach wyborców sporządzonych dla tych jednostek. Głosujący, którzy mieszkają za granicą na stale, a w dniu wyborów będą w Polsce, powinni złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania w terminie od 4 kwietnia do 15 maja 2025 r. Wniosek powinien zawierać nazwisko i imię (imiona), obywatelstwo, numer PESEL oraz adres przebywania w dniu wyborów.
Pamiętajmy, że wszystkie te informacje są kluczowe, aby obywatele mogli skutecznie wziąć udział w nadchodzących wyborach, realizując swoje prawa wyborcze. Zachęcamy do zapoznania się z tymi zasadami oraz do skorzystania z przysługujących praw w celu aktywnego uczestnictwa w procesie demokratycznym.
Źródło: gov.pl