Zmienią się zasady wjazdu Polaków do Wielkiej Brytanii. Konieczne będzie okazanie paszportu

2021-09-29 8:20
Zmienią się zasady wjazdu Polaków do Wielkiej Brytanii. Konieczne będzie okazanie paszportu
Autor: pexels Zdjęcie poglądowe

Od 1 października czeka nas spora zmiana jeśli chodzi o zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii. Do tej pory Polacy, którzy wybierali się na wyspy musieli okazać jedynie dowód tożsamości. Teraz to już nie wystarczy.

Wjazd do Wielkiej Brytanii tylko z paszportem! I to już od 1 października. Zmiana zasad wjazdu na wyspy ma oczywiście związek z Brexitem. Wyjście Zjednoczonego Królestwa ze wspólnoty już spowodował wielkie komplikacje i nie lada problemy dla osób, które od lat przebywają na wyspach. Trudniej jest też uzyskać pozwolenie o pracę na terenie Wielkiej Brytanii. Teraz z początkiem października Polaków czeka ważna zmiana jeśli chodzi o podróżowanie do Zjednoczonego Królestwa.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało właśnie, że od 1 października 2021 r. wjazd do Wielkiej Brytanii możliwy będzie tylko na podstawie ważnego paszportu. Wyjątkiem będą osoby posiadające status osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej w Wielkiej Brytanii, które uzyskały swój status na podstawie dowodu osobistego – w tym przypadku wjazd na podstawie dowodu osobistego będzie możliwy co najmniej do końca 2025 roku.

MSZ informuje, że przed wyjazdem na wyspy należy upewnić się, czy dokument paszportowy jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i czy pozwala na stwierdzenie tożsamości (szczególną uwagę należy zwrócić na aktualność zdjęcia).

Osoby posiadające status osoby osiedlonej powinny przekraczać granicę brytyjską na podstawie dokumentu tożsamości powiązanego ze swoim cyfrowym profilem osiedlonego. W przypadku zmiany dokumentu tożsamości należy niezwłocznie zaktualizować swoje dane logując się do swojego cyfrowego profilu osoby osiedlonej.

Sedno Sprawy - Katarzyna Lubnauer