Znamy Europejskie Muzeum Roku 2025

Manchester Museum otrzymało tytuł Europejskiego Muzeum Roku 2025 (European Museum of the Year Award). W gali wręczenia nagród EMYA 2025, która odbyła się w Operze i Filharmonii Podlaskiej - Europejskim Centrum Sztuki, wzięła udział Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Do nagrody EMYA 2025 nominowano 42 muzea z 18 krajów, w tym 5 z Polski: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Fotografii w Krakowie, Pałac Krzysztofory w Krakowie, Apteka „Pod Łabędziem” w Bydgoszczy i Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Podczas trwającej od 21 do 25 maja konferencji nominowane muzea prezentowały swoje osiągnięcia. Gospodarzem wydarzenia było Muzeum Pamięci Sybiru, laureat Nagrody Muzealnej Rady Europy 2024.
Muzea nie są magazynami eksponatów. Nie mogą być – i nie są – wyłącznie miejscami ekspozycji artefaktów i obiektów kultury. Muszą być, i są, aktywnymi uczestnikami społeczności: lokalnych, regionalnych, globalnych. Dają dostęp do przeszłości, opowiadają o teraźniejszości, realnie projektują przyszłość - mówiła Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego. - Dzisiejsza gala jest ważnym momentem dla przyszłości europejskiego muzealnictwa. Niech ten wieczór będzie przyczynkiem do dalszych wspólnych działań – na rzecz pamięci, solidarności, dialogu ponad podziałami i dostępności kultury. Kultura nie jest przy okazji, kultura jest realnym narzędziem budowania tożsamości i podmiotowości. Jest realnym narzędziem budowania społeczeństw - dodała.
Nagrodę Europejskiego Muzeum Roku 2025 otrzymało Manchester Museum (Manchester, Wielka Brytania). Po modernizacji zyskało ono nowe przestrzenie i stało się bardziej dostępne, co sprzyja relacjom z lokalną społecznością oraz dialogowi międzykulturowemu. Instytucja odważnie zrewidowała swoją misję, konfrontując się z własną historią i redefiniując rolę zbiorów oraz programów publicznych. Jako muzeum uniwersyteckie prowadzi badania i angażuje się w działania na rzecz sprawiedliwości społecznej. Szczególne uznanie budzi podejście oparte na współpracy z różnorodnymi grupami społecznymi.
W trakcie uroczystej gali ogłoszono także zwycięzców w pięciu dodatkowych kategoriach:
- Nagroda Muzealna Rady Europy - za promowanie dialogu międzykulturowego i działania na rzecz ochrony praw człowieka - trafiła do Euskararen Etxea, the House of the Basque Language (Bilbao, Hiszpania).
- Nagroda Kennetha Hudsona - za instytucjonalną odwagę i uczciwość zawodową - została przyznana Nini Sanadiradze, byłej dyrektor generalnej The Union of Tbilisi Museums (Tbilisi, Gruzja).
- Nagroda Muzeum Portimão - za wyjątkową gościnność, inkluzywność i budowanie poczucia przynależności - została przyznana Istanbul Museum of Modern Art (Stambuł, Turcja).
- Nagroda Silletto - za działania budujące zaangażowanie społeczności - trafiła do Alvor Lifeguard Interpretative Centre (CISA) (Portimão, Portugalia).
- Nagroda Muzeum Meyvaert - za działania na rzecz zrównoważonego rozwoju środowiskowego - trafiła do MUZOO (La Chaux-de-Fonds, Szwajcaria).
Specjalne wyróżnienia w ramach nagrody EMYA 2025 trałiły do muzeów, które w wybranych obszarach swojej działalności wprowadziły innowacyjne rozwiązania, stając się źródłem inspiracji oraz dobrych praktyk. Otrzymały je: Museum Ovartaci (Aarhus, Dania), The Korsak’s Museum of Ukrainian Modern Art (Łuck, Ukraina), İşbank Museum of Painting and Sculpture (Stambuł, Turcja), Magyar Zene Háza (Budapeszt, Węgry), Wien Museum (Wiedeń, Austria), Maria Callas Museum (Ateny, Grecja) oraz Museum Arnhem (Arnhem, Holandia).