Związkowcy protestowali przed siedzibą TSUE w Luksemburgu. Domagali się zmiany decyzji w sprawie Turowa

2021-10-22 13:34
Związkowcy protestowali przed siedzibą TSUE w Luksemburgu. Domagali się zmiany decyzji w sprawie Turowa
Autor: Twitter/Polska Grupe Energetyczna

Około dwóch godzin trwał protest związkowców z NSZZ "Solidarność" pod Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. Polscy pracownicy protestowali przeciwko decyzji o zamknięciu kopalni Turów. Manifestacja miała pokojowy przebieg, choć nie zabrakło mocnych wystąpień.

Nieco ponad 2 tysiące osób wzięły udział w demonstracji przed siedzibą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. Protest zorganizowali związkowcy z NSZZ "Solidarność" i miał on związek z postanowieniem TSUE, który nakazał natychmiastowe zamknięcie kopalni węgla brunatnego w Turowie. Z tą decyzją nie zgadzają się przedstawiciele sektora energetycznego, którzy uważają wyrok za bezprawny i przekonują, że zamknięcie kopalni wiązałoby się z olbrzymimi konsekwencjami takimi jak masowe zwolnienia pracowników i niedobór energii elektrycznej w wielu polskich domach.

- W wyniku jednoosobowej absolutnie bezdusznej decyzji TSUE o zamknięciu kopalni Turów stajemy w obliczu utraty setek tysięcy miejsc pracy, paraliżu całego regionu, wepchnięcia nas i naszych rodzin w nędzę energetyczną. Nigdy nie pozwolimy się traktować jak polityczni zakładnicy. Jesteśmy zmuszeni bronić naszych praw i miejsc pracy w każdy dostępny dla nas sposób. Stąd ten protest - można było przeczytać na ulotkach, które przygotowali organizatorzy protestu.

Na protestujących przed siedzibą TSUE czekały zasieki i drut kolczasty. Taki widok zirytował manifestantów. Piotr Duda, przewodniczący "Solidarności" w swoim przemówieniu porównał te sytuację do tego, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej.

Sedno Sprawy - Leszek Miller