Lubuskie otrzyma 915 mln euro w ramach realizacji polityki spójności

2022-10-05 16:40
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
Autor: Dorota Gut

Przedstawiciele Zarządu Województwa Lubuskiego podpisali już Kontrakt Programowy na lata 2021-2027. Oznacza to, że do naszego regionu trafi blisko 915 mln euro. W planach jest realizacja inwestycji w takich obszarach jak: innowacje, zielony ład, transport, inwestycje na drogach czy wsparcie dla obywateli i przedsiębiorców.

Dokument został podpisany z kilku miesięcznym opóźnieniem. Członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński zapewniał jednak, że opóźnienie nie wynikło z winy samorządu. Fundusze zostaną przeznaczone na realizację Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego w takich obszarach jak: innowacje, zielony ład, transport, inwestycje na drogach czy wsparcie dla obywateli i przedsiębiorców. Nie zapominamy także o obywatelach - zaznacza wicemarszałek Łukasz Porycki.

- Wsparcie seniorów, czyli wszelkie formy dziennego pobytu seniorów, które są organizowane na terenie całego województwa, jak również zwiększanie tam miejsc i opieka  w przedszkolach. Chcemy żeby mamy szybko wracały na rynek pracy. To dla tego bardzo nam zależy na tym, aby kontynuować te dobre działania które były w tej perspektywie

- dodaje wicemarszałek Łukasz Porycki. Wśród planowanych inwestycji w ramach Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego  wymieniane są: rozwój oferty parków naukowo-technologicznych i przemysłowych, ograniczenie niskiej emisji w województwie lubuskim, modernizacja infrastruktury ochrony zdrowia w województwie lubuskim w celu poprawy dostępności do usług medycznych, rozwój produktów tradycyjnych, regionalnych oraz lokalnych jako dywersyfikacje produktu turystycznego, kontynuacje programu stypendialnego - Lubuskie Talenty, Lubuskie na rzecz rodzin i seniorów oraz Lubuskie Centrum Wsparcia Organizacji Pozarządowych.

Teraz czas na formalne negocjacje Programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027 z Komisją Europejską. Pierwsze spotkanie zaplanowane jest na 13 października.