Movember po lubusku

2021-11-23 19:46
movember
Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

Panowie! Czas na przegląd! Tym razem nie samochodu a swojego ciała. Trwa ogólnoświatowa akcja Movember. Nagłaśniają ją i przyłączają się do niej także znane osoby z województwa lubuskiego.

Wąsy to typowo męska rzecz. I to właśnie zarost pod nosem jest znakiem światowej kampanii Movember, której nazwa to po prostu połączenie z angielskiego wąsa i listopada. Z roku na rok coraz głośniejszy wydźwięk akcji jest także w naszym regionie. Cześć mężczyzn na znak poparcia zapuszcza wąsa, choć nie zawsze jest w nim do twarzy… Tak jak i z chorobą. Bo celem akcji jest właśnie namówienie mężczyzn do robienia badań profilaktycznych. Dobrze sprawdzić krew, mocz, markery nowotworowe, wykonać samobadanie jąder i moszny a w razie wątpliwości umówić się na wizytę u urologa.

Statystyki mówią, że rak prostaty dotyka rocznie w Polsce 16-17 tysięcy mężczyzn. Głównie dotyczy to osób po 45 roku życia. Młodsi natomiast mogą zachorować na nowotwór jądra, który atakuje najczęściej mężczyzn w wieku od 20 do 40 lat. Profilaktyka pomaga zachować zdrowie i życie, dlatego nie warto jej odkładać. Bo później może być za późno...

Więcej o akcji w województwie lubuskim w podcaście.

Listen to "2021-11-23 Movember" on Spreaker.