Bp Zadarko: Nauczanie Kościoła wobec uchodźców i migrantów nie jest naiwne

14-01-2018

"W żadnym nauczaniu papieża czy biskupów nie usłyszymy, że należy przyjmować migrantów w sposób niekontrolowany i bez żadnych warunków"- mówił bp Krzysztof Zadarko w Dniu Uchodźcy i Migranta

Podziel się ze znajomymi
bp Krzysztof Zadarko
bp Krzysztof Zadarko | www.koszalin.gosc.pl
W Kościele katolickim dziś dzień modlitw za uchodźców i migrantów. W koszalińskiej katedrze Mszę św. w tej intencji sprawował biskup Krzysztof Zadarko, w Episkopacie przewodniczący rady ds. migracji.

Bp Zadarko podkreślił, że nauczanie Kościoła wobec uchodźców i migrantów nie jest naiwne. "W żadnym nauczaniu papieża czy biskupów nie usłyszymy, że należy przyjmować migrantów w sposób niekontrolowany i bez żadnych warunków"- tłumaczył bp.  Apelował o otwartość serc na każdego człowieka, który potrzebuje schronienia przed śmiercią, a jednocześnie zaznaczał, że państwa przyjmujące mają prawo wymagać od przybyszów szanowania ich praw i kultury.

Powiedział, że od początku roku do dziś do Europy dotarło 1700 migrantów, ale ponad 200 utonęło. "To są liczby, które pokazują, że zjawisko dalej trwa. Problem jest i pozostanie. Dlatego, byśmy nie byli naiwni, ani co gorsza, bezczynni, zamykając swoje serca i przyłączając się do uproszczonych i populistycznych wersji, trzeba się nam modlić i prosić o otwarte serce"- mówił bp Zadarko.  

„Wśród przybywających nie są tylko bandyci, terroryści, ludzie, którzy chcą podbijać Europę przez islam. Trzeba nam więc szukać odpowiedzi na to, jak zachować się wobec tej rzeszy ludzi, szukającej schronienia przed wojną lub głodem”- mówił bp i prosił o modlitwę oraz pomoc wobec uchodźców.
"Modlimy się o możliwość powrotu tych ludzi do swojej ojczyzny, kiedy tam już nie będzie wojny. Modlimy się również za dzieci, które są największymi ofiarami zjawiska, które się nazywa migracją. Modlimy się za rozłączone, rozproszone rodziny i spróbujmy się zastanowić, czy można pomóc, bo trzeba. Za migracją, uchodźctwem czai się patologia, przestępstwo i zbrodnia, a największą z nich jest handel ludźmi"- wyjaśniał bp.   

Bp Zadarko dziękował wszystkim, którzy włączają się w pomoc materialną na rzecz uchodźców, m.in. poprzez Caritasowy program „Rodzina Rodzinie”.

Więcej w materiale audio poniżej.

Alicja Górska

fragment kazania biskupa Krzysztofa Zadarki w Dniu Uchodźcy i Migranta, Koszalina 14.01.2018

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto