Episkopat przedstawił dane na temat wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych w Polsce

14-03-2019

Abp Stanisław Gądecki ponownie wybrany na przewodniczącego KEP

Podziel się ze znajomymi
Od 1990 roku odebrano 382 zgłoszenia przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych, w tym 198 dotyczących osób poniżej 15 roku życia, a 184 powyżej 15 roku życia – takie są dane ogłoszone przez Konferencję Episkopatu Polski.

Łączna liczba ofiar we wszystkich (również niepotwierdzonych) przypadkach to 625, z czego 345 dotyczy osób poniżej 15 roku życia. Prymas Polaki, abp Wojciech Polak, który został wybrany Delegatem Episkopatu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży zauważył, że większość zgłoszeń, niemal 95 proc., podlega już procesowi kanonicznemu.

Arcybiskup Stanisław Gądecki ponownie wybrany na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi zdecydowali tak w pierwszym głosowaniu. To będzie druga, 5-letnia kadencja metropolity poznańskiego na tym stanowisku. 69-letni hierarcha jest też m.in. członkiem Kongregacji Nauki Wiary i wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego w 1973 roku. Z kolei zastępcą przewodniczącego KEP ponownie wybrano arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Hierarcha jest naukowcem, znawcą filozofii współczesnej i od dwóch lat – metropolitą krakowskim.

Episkopat Polski zakończył dziś trzydniowe zebranie plenarne konferencją prasową.


(Redakcja/KAI)

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto