Bez zmian w systemie roweru miejskiego w Bydgoszczy

2022-11-29 6:18
Rower
Autor: fot. Deniz Antilla/Pixabay

Zdecydował o tym Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. W kolejnym sezonie wykorzystane zostaną dotychczasowe stacje i rowery. Umowa z operatorem zostanie zawarta tylko na rok.

To ze względu na trudną sytuację gospodarczą. Planowana budowa nowego systemu Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego została przełożona na następne lata. ZDMiKP ogłosił przetarg, który wyłoni firmę, która będzie utrzymywała i obsługiwała system. Wykorzystane będą już istniejące stacje wypożyczeń i rowery. W październiku zakończył się sezon rowerowy. Do dyspozycji użytkowników było 400 jednośladów, które można było wypożyczać na ponad 50 stacjach. Liczba korzystających z rowerów sięgała 6 tysięcy, a wypożyczono je 54 tysięcy razy. Średni czas jazdy rowerem wynosił 24 minut dziennie. System prowadził operator zewnętrzny, co kosztowało miasto prawie 1,5 miliona złotych.

W ostatnich latach w mieście, pomimo zwiększającej się sieci dróg rowerowych, spadała liczba wypożyczeń, co było związane między innymi z panującą pandemią. Sytuacja w branży w całym kraju jest trudna, występują problemy z zaopatrzeniem w komponenty do systemów funkcjonowania rowerów miejskich. Obecnie rowery są składowane magazynach. Przed nowym sezonem cały sprzęt zostanie poddany przeglądom i niezbędnym naprawom. ZDMiKP zapowiedział, że w przyszłym roku czas bezpłatnego korzystania z rowerów zwiększy się z 20 do 30 minut