Bydgoszcz inwestuje w trasy rowerowe

2023-01-30 9:39
Rower
Autor: fot. Hebi B./Pixabay

Ratusz chwali się, że w tym roku odda ponad 10 kilometrów nowych dróg dla jednośladów. Powstaną między innymi wzdłuż ulic: Smukalskiej i Jeździeckiej. Zbliża się także moment ogłoszenia przetargu na budowę trasy między Bartodziejami a Śródmieściem.

Najbardziej zaawansowane prace prowadzone są przy budowie drogi rowerowej na ulicy Jeździeckiej. Trasa zyskała już nawierzchnię na odcinku od Hippicznej do osiedla Podkowa. Przy sprzyjających warunkach asfalt układny będzie też pomiędzy Słowackiego i Gdańską. Dzięki temu powstanie spójny ciąg rowerowy od Gdańskiej do ulicy Podkowa o długości 2,3 kilometra. Na ostatniej prostej są również prace przy rozbudowie ulicy Smukalskiej. Chodzi o drogę rowerową, która prowadzi od ulicy Błądzimskiej aż do pętli autobusowej w Smukale. Rowerzyści zyskają tam bezpieczną 3-kilometrową trasę łączącą Piaski ze Smukałą. Leśne dukty zapewniają jej połączenie między innymi z ulicą Jeździecką w Myślęcinku.

W sercu Bydgoszczy z kolei, wiosną zakończą się prace przy rewitalizacji kolejnego odcinka bulwarów. Trasa o długości 0,3 kilometra ma zapewniać bezpieczny i komfortowy przejazd pomiędzy mostem Bernardyńskim i ulicą Uroczą. Podczas realizacji tej inwestycji konieczna była między innymi przebudowa kładki. Trwa przetarg na kolejny etap tego zadania obejmujący przebudowę bulwarów na 2,5-kilometrowym odcinku od Krakowskiej do mostu Kazimierza Wielkiego.

W wakacje planowany jest finisz prac nad drogą rowerową w Starym Fordonie od ulicy Promenada do wału wiślanego z dojazdami do nowego nabrzeża. Szeroka trasa o długości około 600 metrów ma umożliwiać poruszanie się rowerzystom i pieszym. Kontynuowane są prace związane z budową nowych mostów na Brdzie. Częścią zadania jest również wytyczenie rowerowej drogi wokół skrzyżowań ulicy Kazimierza Wielkiego z Fordońską i Toruńską. Trasa ma też zapewnić komunikację z planowanym na Bartodziejach bulwarem nad Brdą. Łącznie w ramach tej inwestycji powstanie infrastruktura rowerowa o długości ok. 1,8 kilometra.

Miasto przygotowuje się także do dużej inwestycji polegającej na budowie drogi rowerowej pomiędzy Śródmieściem i Bartodziejami. Nowa infrastruktura dla rowerów o długości 4,5 kilometra przebiegać ma przez obszary o bardzo dużej liczbie mieszkańców. Na osiedlu Bartodzieje mieszka ponad 20 tysięcy bydgoszczan, a w Śródmieściu około 30 tysięcy osób. Większość trasy zbudowana zostanie w formie pasów rowerowych wyznaczonych na jezdni oznakowaniem. Trwają przygotowania do przetargu na prace projektowo-budowlane. Na finiszu są prace związane z nową organizacją ruchu w centrum Bydgoszczy co związane jest z rozszerzeniem strefy płatnego parkowania

Rozpoczęły się już też pierwsze prace przy kolejnym odcinku drogi rowerowej wzdłuż ulicy Andersa na odcinku od Kasztelańskiej doDuboisa. Ścieżka o długości 0,6 kilometra ma połączyć osiedle Tatrzańskie z Szybowników. To zadanie do realizacji wybrali mieszkańcy w czasie głosowania na Bydgoski Budżet Obywatelski. Do realizacji jeszcze w tym roku trafić ma także pomysł mieszkańców związany z remontem rowerowych pasów wzdłuż ulicy Pelplińskiej. To ciąg o długości blisko 1,5 kilometra wytyczony na szerokich chodnikach po obu stronach ulicy.

W Fordonie ruszyć ma z kolei budowa Wielkiej Pętli Fordonu. To duży projekt, który zwyciężał w ostatnich edycjach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Każdy etap wymaga jednak przygotowania kompleksowej dokumentacji. Kolejne odcinki trasy są jednak sukcesywnie przygotowywane do realizacji. W pierwszym etapie realizowany ma być odcinek od Doliny Śmierci do ulicy Orlińskiego. Cała trasa docelowa osiągnie długość 21 kilometrów. Bydgoski Budżet Obywatelski zabezpiecza środki na kilka etapów tej trasy u podnóża fordońskiego zbocza od osiedla Eskulapa na Tereny Nadwiślańskie.

Z myślą o wykorzystaniu w kolejnych latach między innym,i funduszy europejskich trwają prace nad koncepcjami kilku nowych dróg rowerowych o łącznej długości 7 km. To wzdłuż ulic: Wojska Polskiego, Sułkowskiego, Glinki, Kieleckiej oraz Sudeckiej / Wyzwolenia / Pelplińskiej.