Jeszcze do 10 stycznia sportowcy mogą starać się o stypendium

2022-12-28 6:46
sport
Autor: archiwum

Chodzi o utytułowanych zawodników. W mijającym roku wielu z nich stawało na podium mistrzostw świata i Europy. Miasto chce ich uhonorować.

Jak podaje bydgoski ratusz - największe sukcesy odnieśli przedstawiciele sportów wodnych: kajakarka Dominika Putto (CWZS Zawisza Stowarzyszenie Kajakowe) i wioślarz Mateusz Biskup (Regionalne Towarzystwo Wioślarskie Bydgostia), którzy wywalczyli tytuły mistrzów świata w konkurencjach olimpijskich. Godna odnotowania jest też pierwsza kwalifikacja olimpijska na igrzyska w Paryżu w 2024 roku zdobyta przez Klaudię Breś, zawodniczkę CWZS Zawisza Klub Strzelecki, która dodatkowo zdobyła także srebrny i brązowy medal mistrzostw Europy.

Bydgoszcz przyznaje sportowcom roczne stypendia. Pieniądze należą się zawodnikom uprawiającym dyscypliny olimpijskie w kategorii od juniora do seniora za sukcesy w poprzednim sezonie. Uprawnionymi do otrzymywania stypendiów są sportowcy, którzy osiągną sukces międzynarodowy na imprezach seniorskich rangi: igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i Europy - zajmując miejsca 1-8, a na imprezach rangi młodzieżowych U-23, juniorskich i Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich zdobędą medale.Wysokość stypendiów obecnie wynosi od 400 do 2000 złotych.

Wnioski o stypendia może składać klub sportowy, zawodnik, rodzic lub opiekun prawny osoby niepełnoletniej. Stypendia przyznawane są na rok, z wyjątkiem medalistów igrzysk olimpijskich, którym stypendium przysługuje przez 2 lata. W przypadku uzyskania dwóch lub więcej wyników sportowych w okresie roku przed przyznaniem stypendium, zawodnikowi przyznaje się jedno stypendium w kwocie za najwyższe osiągnięcie sportowe. Wypełnione wnioski należy składać w sekretariacie Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy osobiście, drogą pocztową (decyduje data stempla pocztowego) lub za pomocą elektronicznej platformy e-PUAP poprzez obywatel.gov.pl, jednak w tym przypadku wniosek podpisuje zawodnik profilem zaufanym. Dokument potwierdzający osiągnięty wynik sportowy, wystawiony odpowiednio przez polski związek sportowy, Polski Komitet Olimpijski, Polski Komitet Paraolimpijski, Polski Związek Sportu Niesłyszących nie może być kserokopią – skanem. Musi być podpisany podpisem elektronicznym lub przesłany w wersji papierowej do Urzędu Miasta. Termin skłądania wniosków minie 10 stycznia.