Mannheim pomaga Bydgoszczy wspierać Ukrainę

2022-12-12 6:48
flaga Ukrainy
Autor: brak danych

Niemieckie miasto partnerskie Bydgoszczy od początku wojny za naszą wschodnia granicą w różny sposób wspiera miasto w niesieniu pomocy. Przekazało do tej pory prawie 1,2 miliona złotych na ten cel. Bydgoszcz kupiła między innymi sprzęt i potrzebne środki do nauki języka polskiego.

Po 24 lutego, kiedy do Polski zaczęli masowo przybywać wojenni uchodźcy z Ukrainy, Bydgoszcz wystosowała apel do miast partnerskich z prośbą o wsparcie.W odpowiedzi, w geście solidarności Rada Miasta Mannheim w Niemczech 5 kwietnia 2022 przegłosowała uchwałę o przyznaniu miliona euro na pomoc humanitarną dla swoich miast partnerskich. Kwotę podzielono pomiędzy ukraińskie Czerniewice (500 tysięcy euro), mołdawski Kiszyniów (250 tysięcy euro) i Bydgoszcz (250 tysięcy euro).

Za tę kwotę Bydgoszcz wyremontowała sale lekcyjne w szkołach przeznaczone na prowadzenie lekcji dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, kupiła sprzęt komputerowy i multimedialny, pomoce dydaktyczne i podręczniki do nauki języka polskiego dla Ukraińców. Miasto zmodernizowało też gabinety pedagogów szkolnych i sanitariaty schroniska młodzieżowego w Bydgoszczy. W ramach tych środków wynajęło również salę w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym, które przez kilka tygodni było punktem, do którego uchodźcy przyjeżdżali po pomoc i wsparcie i w którym pracowały codziennie dziesiątki wolontariuszy.