Nowe pomniki przyrody w Bydgoszczy

2023-01-27 10:14
Drzewa
Autor: Urząd Miasta Olsztyn

Zdecydowali o tym radni. Chodzi o drzewa. Są w różnych częściach miasta.

Pomnikami przyrody mogą zostać pojedyncze drzewa bądź ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej bądź historycznej. Podlegają wówczas szczególnej ochronie. Zakazane jest ich niszczenie, uszkadzanie i wieszanie reklam. Gdy pomnikowe drzewo choruje, otacza się je szczególną troską i opieką, poddaje się zabiegom pielęgnacyjnym.

Jednym z drzew ustanowionych pomnikiem przyrody jest dąb szypułkowy rosnący przy ulicy Słowackiego. Jego obwód mierzony na wysokości 130 centymetrów wynosi 317 centymetrów. Dąb dostał imię Artur. Kolejne 2 dęby objęte ochroną rosną na skarpie Brdy przy ulicy Smukalskiej. Okazy za patronów będą miały księdza prałata Stefana Brylla i Dorotę Ścigajłło. Obwód pni tych dębów, mierzony na wysokości 130 centymetrów, wynosi odpowiednio 384 centymetrów oraz 320 centymetrów.

Z kolei skupisko 4 dębów szypułkowych objętych ochroną rośnie przy ulicy Bora-Komorowskiego w Fordonie. Rada miasta ma im nadać imię Leonard, Humboldt, Goethe i Skotarski. Największy z nich ma w obwodzie aż 476 centymetrów. Wszystkie znajdują się na terenie należącym do Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Bydgoszczy. Pod ochroną znajdzie się również dąb szypułkowy na Błoniu przy ulicy Ikara i drzewo tego samego gatunku rosnące przy ul. Dąbrowa na Glinkach.