Pijalnia wody w Lesie Gdańskim w budowie

2023-03-17 14:33
Pijalnia wody w Lesie Gdańskim
Autor: UM Bygdoszcz

Powstaje niewielki parterowy budynek oraz wiata, w której będzie można napić się zdrowej, bydgoskiej wody. Obiekt zlokalizowany będzie na terenie Miejskich Wodociągów i Kanalizacji.

Zgodnie z projektem wzniesiony zostanie niewielki parterowy budynku w kształcie ceglanego sześcianu, z dużym oknem w ścianie frontowej. Jego częścią będzie też wiata wsparta na stalowych słupach. Na miejscu będzie można pobrać cztery rodzaje wód z właściwościami zdrowotnymi. Każda z nich charakteryzuje się bogatym składem mineralnym w zakresie wodorowęglanów, wapnia i magnezu. Prace budowlane będą kosztować 900 tysięcy złotych i przy sprzyjających warunkach zakończą się jeszcze wiosną.

Pijalnia powstaje w miejscu punktu czerpalnego przy ujęciu wody „Las Gdański”, który uruchomiono z okazji stulecia Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy w 2000 roku. Przez dwie dekady mieszkańcy mogli zaopatrywać się w wodę z kranów czerpaną bezpośrednio ze studni oraz wodę uzdatnioną. Negatywne opinie służb sanitarnych w czasie pandemii spowodowały, że w 2020 roku zamknięto krany.