Pół tony nielegalnych środków ochrony roślin w samochodzie dostawczym

2023-01-10 7:37
Nawóz
Autor: fot. Pixabay

Towar wykryli funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej. Preparat przewożony autem nie jest wymieniony w rejestrze środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu w Polsce. Co grozi kierowcy?

Do kontroli samochodu dostawczego doszło w okolicach Nowej Wsi. W samochodzie funkcjonariusze KAS znaleźli kartony z 500 foliowo-aluminiowymi workami, bez jakichkolwiek oznaczeń oraz naklejki na opakowania do środków ochrony roślin w języku rosyjskim. Kierowca samochodu dostawczego nie miał żadnej dokumentacji przewozowej. Funkcjonariusze zwrócili się do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy o pobranie próbek towaru do badań laboratoryjnych. Instytut Ochrony Roślin po przeprowadzonym badaniu uznał, że zatrzymany towar nie może być dopuszczony do obrotu handlowego i stosowania w Polsce.

Nielegalne środki ochrony roślin to zagrożenie bezpieczeństwa konsumenta, upraw i środowiska naturalnego oraz straty dla legalnie działających producentów. Handel takimi produktami przekłada się na wielomilionowe straty Skarbu Państwa. Oryginalne środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu można kupić wyłącznie w sklepach i hurtowniach wpisanych do rejestrów prowadzonych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Opakowanie produktu musi posiadać trwale przytwierdzoną etykietę w języku polskim. Za handel nielegalnymi środkami ochrony roślin grozi do 3 lat więzienia.