Przybędzie ścieżek rowerowych w Bydgoszczy

2022-09-26 8:51
Rower
Autor: fot. Deniz Antilla/Pixabay

Ratusz planuje rozbudowę sieci. Właśnie ogłosił przetarg na projekt zmian. Gdzie powstaną kolejne kilometry rowerowych dróg?

W sumie sieć ścieżek rowerowych w Bydgoszczy ma wydłużyć się o 7 kilometrów. Ich wyznaczenie w kilku miejscach miasta pozwoli połączyć ze sobą istniejące szlaki rowerowe. Miasto liczy, że na budowę dróg dla jednośladów pozyska fundusze z Unii Europejskiej. To z nowej perspektywy budżetowej wspólnoty. 1,3 kilometra ścieżki ma powstać na ulicy Wojska Polskiego, na odcinku od Szarych Szeregów do Chemicznej. Połączy ona istniejące drogi przy węźle Szarych Szeregów ze ścieżką wzdłuż Chemicznej. Kolejna inwestycja o długości 1,2 kilometra planowana jest na ulicy Sułkowskiego między Kozietulskiego a Modrzewiową. Dzięki temu uda się spiąć uczęszczane drogi rowerowe wzdłuż ulic: Ogińskiego i Kamiennej z dworcem przy Leśnej.

Dla rowerzystów sporo ma zmienić się także na ulicy Glinki. Tam urzędnicy chcę wybudować prawie 2 kilometry trasy na odcinku Dąbrowa – Bydgoskich Przemysłowców. To połączenie nowej infrastruktury wybudowanej podczas II etapu trasy Uniwersyteckiej ze ścieżkami na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Niecały kilometr ścieżki dla cyklistów ma powstać z kolei na Kieleckiej. Chodzi o odcinek od Nowotoruńskiej do Toruńskiej. To pozwoli na połączenie dróg rowerowych wzdłuż ulic księdza Dachtery i Spornej. 1,5 kilometra rowerowej drogi ma pojawić się na ciągu ulic: Sudeckiej, Wyzwolenia i Pelplińskiej. Połączy ona pętlę Tatrzańskie z granicą Bydgoszczy i nową drogą rowerową na terenie gminy Osielsko.

Projektanci wybrani w ogłoszonym przez ratusz przetargu będą musieli opracować optymalne rozwiązania dla każdego z tych fragmentów. Na ich podstawie stworzą potem koncepcję programowo-przestrzenną oraz program funkcjonalno-użytkowy. Na tej podstawie będzie można zlecać prace projektowo-budowlane Dokumentacja ma powstać w ciągu 12 miesięcy.