W rocznicę napaści na Ukrainę

2023-02-23 13:40
Bydgoszcz w rocznicę zbrojnej napaści na Ukrainę
Autor: UM Bygdoszcz

W piątek minie rok od zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę. Tego dnia w Bydgoszczy odbędzie się kilka wydarzeń związanych z toczącą się za naszą wschodnią granicą wojną. Samorządowcy i mieszkańcy chcą okazać wsparcie i solidarność z uchodźcami w mieście oraz Ukrainkami i Ukraińcami, którzy pozostali w ojczyźnie.

Na Moście Staromiejskim o godz. 11:00 otwarta zostanie wystawa „Charków 2022. Ślady wojny”. Obejmuje ona kilkadziesiąt fotografii pokazujących Charków przed i w czasie działań wojennych. Ekspozycję będzie można oglądać do 31 marca. Autorem zdjęć jest fotograf i grafik Wasilij Gołosny, który od lutego 2022 dokumentuje zniszczenia miasta i zbrodnie armii rosyjskiej. Wystawa przygotowana została we współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Teatr Polski w Bydgoszczy z kolei organizuje protest bydgoskiego środowiska artystycznego przeciwko łamaniu fundamentalnych praw człowieka organizując wydarzenie pn. „Wojna trwa”, które w piątek (godz. 19:00) odbędzie się w auli VI Liceum Ogólnokształcącego (ul. Staszica). Punktem centralnym będzie poruszający pokaz szkicu scenicznego “Ja, wojna i plastikowy granat” w reżyserii Magdy Szpecht, do którego tekst napisała pochodząca z Kijowa dramatopisarka Nina Zakhozhenko. Po jego zakończeniu odbędzie się debata podejmująca problematykę dotyczącą postaw i strategii artystycznych wobec wojny. Wydarzeniu towarzyszyć będzie finał aukcji charytatywnej, której organizatorem jest Sopocki Dom Aukcyjny oraz Bydgoskie Centrum Sztuki. Cały dochód z aukcji przeznaczony zostanie na wsparcie działalności kijowskiej piekarni „Good bread” zaopatrującej w chleb i podstawową żywność walczących na froncie po stronie ukraińskiej: żołnierzy i żołnierki, a także osoby dotknięte skutkami wojny.

Również w piątek (godz. 17:00) w Młynach Rothera odbędzie się wydarzenie „Bydgoszcz solidarna z Ukrainą” – wystąpią ukraińscy artyści, otwarta zostanie wystawa „Oczy wojny”. Będzie można porozmawiać z wolontariuszami działającymi na obszarach, gdzie toczą się działania wojenne. Na zaproszenie organizatorów, Fundacji Chcepomagam i Kujawsko-Pomorskiego Domu Ukraińskiego do Bydgoszczy przyjadą Wdowy po żołnierzach, którzy zginęli na froncie.