Centrum Filmowe im. Andrzeja Wajdy na UG

2021-10-05 14:19
Otwarcie Centrum Filmowego im. Andrzeja Wajdy na UG
Autor: foto: ug.edu.pl

Zadaniem nowej jednostki jest m.in. kontynuowanie tradycji filmoznawczej na uczelni.

W czasie inauguracji roku akademickiego 2021 / 2022 na Uniwersytecie Gdańskim nastąpiło uroczyste otwarcie Centrum Filmowego im. Andrzeja Wajdy.

Jego celem jest scalanie i zwiększenie działalności filmowej na uniwersytecie. W jego ramach uczelnia planuje kontynuować takie inicjatywy, jak m.in. wydawanie pisma naukowego "Panoptikum", internetowego magazynu filmowego "Cinerama". Jeżeli sytuacja pandemiczna na to pozwoli, organizowane także będą krajowe i międzynarodowe konferecnej filmoznawcze czy przeglądy filmowe.

Jak wyjaśnił dyrektor Centrum Filmowego prof. Mirosław Przylipiak, jednostka ma stać się znaczącym miejscem na mapie kulturalnej Trójmiasta. Centrum skupi się na wspomaganiu działalności naukowej oraz pomaganiu w organizacji produkcji filmów studenckich. Zajmie się też organizacją pokazów filmowych otwartych dla wszystkich mieszkańców Gdańska i okolic, a także organizacją wystaw związanych z filmem i mediami. Ważną częścią działalności będzie także edukacja filmowa dzieci i młodzieży.

Wydarzeniu towarzyszył też wernisaż wystawy "Wajda. Człowiek z Gdańska". Ekspozycja prezentuje ponad 150 rysunków i akwarel reżysera, a także ponad 50 plakatów jego filmów. Wszystkie prace udostępniło ze swoich zbiorów Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Wystawę będzie można oglądać w bibliotece UG do 30 stycznia przyszłego roku.