Gdański IPN przedstawił program obchodów grudniowych rocznic
Wystawy, uroczystości, akcja społeczne, odznaczenia, publikacje, dyskusja online, spacery historyczne oraz gry mobilne - to przygotował Instytut składają się tegoroczne obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i 51. rocznicy Grudnia '70.
W siedzibie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" w piątek 10 grudnia odbędzie się prezentacja wystawy IPN "Stan wojenny 1981-1983".
Wydarzenia z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego odbędą się 13 grudnia. O godz. 15.30 w Sali BHP w Gdańsku (ul. ks. J. Popiełuszki 6) odbędzie się prezentacja broszury IPN "Różne oblicza stanu wojennego" oraz okolicznościowej monety NBP "Pamięci ofiar stanu wojennego".
Tego samego dnia o godz. 17.30 na Placu Solidarności w Gdańsku odbędzie się złożenie kwiatów i zapalenie zniczy oraz modlitwa za ofiary stanu wojennego pod pomnikiem Poległych Stoczniowców. Organizatorem tej uroczystości jest Stowarzyszenie "Godność". O godz. 18.30 Federacja Młodzieży Walczącej na Targu Rakowym w Gdańsku złoży kwiaty pod pomnikiem Antoniego Browarczyka. To część akcji "Zapal światło wolności".
Z okazji 51. rocznicy Grudnia '70, w piątek, 17 grudnia o godz. 14.30 w sali BHP odbędzie się wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności.
Z powodu sytuacji epidemicznej, IPN organizuje inicjatywy za pośrednictwem mediów oraz internetu. Przygotowano akcje edukacyjne - TVP Gdańsk cykl "Epitafium Ofiar Grudnia ‘70", a "Dziennik Bałtycki" wydrukuje dodatek „Stan wojenny po 40 latach". Przygotowana jest również strona internetowa "Stan wojenny w Gdańsku 1981–1983" i interaktywna ścieżka edukacyjna, czyli spacer historyczny "Śladami stanu wojennego w Gdańsku". Szczegóły znajdziemy na stronie gdańskiego IPN.