Gdzie szukać pomocy w znalezieniu pracy?

2022-02-15 16:13

Niższe bezrobocie w regionie nie oznacza, że wszystkim jest łatwo znaleźć pracę. Są grupy, które mimo wszystko mają z tym problem. Wtedy mogą szukać pomocy w różnych stowarzyszeniach czy instytucjach. Jakich? O tym niżej:

Bezrobocie w regionie maleje, ale wciąż są osoby które nie mogą znaleźć pracy. Duży problem mają osoby wykluczone społecznie, czy dotknięte kryzysem bezdomności. Są jednak miejsca do których można udać się po pomoc. Przykładem jest Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta w Gdańsku. Tam pomoc można znaleźć w Centrach Integracji Społecznej. Prowadzone są staże, praktyki i kursy które pozwolą na zyskanie niezbędnych umiejętności

Kolejną grupą, która ma problemy ze znalezieniem zatrudnienia są osoby z niepełnosprawnością. Powody są różne, niektórzy nie chcą stracić renty. Innym skrzydła podcinają najbliżsi i odradzają im podjęcie pracy. Największym problemem jest jednak gotowość rynku pracy. Osoby niepełnosprawne mogą liczyć na podjęcie pracy między innymi poprzez Biuro Integracji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych. Specjaliści pomogą przejść przez cały proces od konsultacji do zatrudnienia.

Samorządy również pomagają w znalezieniu pracy. Przykładem jest projekt "Pracownia" prowadzony w Gdyni. Uczestnicy mogą liczyć na pomoc w powrocie do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Prowadzone są też spotkania z potencjalnymi pracodawcami. Pomoc dobierana jest indywidualnie, poprzez konsultacje z psychologiem czy z doradcą zawodowym.

Według Danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy pod koniec ubiegłego roku w naszym województwie zarejestrowanych było prawie 48 tysięcy bezrobotnych osób. W porównaniu od 2020 roku to mniej o 8,5 tysiąca.

Listen to "Gdzie szukać pomocy w znalezieniu pracy?" on Spreaker.