Kompleks boisk w Letnicy jednak nie powstanie

2022-01-12 13:30
Stadion Polsat Arena Gdańsk
Autor: gdansk.pl

Urzędnicy zrezygnowali z opracowania dokumentacji projektowej ze względu na brak środków. Projekt miał być dofinansowany z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Pomysł na utworzenie inwestycji pod nazwą "Narodowe Centrum Szkoleniowo-Treningowego Piłki Nożnej w Gdańsku" powstał na początku 2018 roku. Zakładał on budowę sześciu pełnowymiarowych i ogólnodostępnych boisk z naturalną i sztuczną nawierzchnią. Miały się one znajdować w pobliżu dawnego jeziora Zaspa przy ul. Starowiejskiej, Stalowej i Szklana Huta w Letnicy.

Gdańscy urzędnicy zapowiadali, że mają zabezpieczone środki: 600 tys. zł na przygotowanie dokumentacji projektowej oraz dodatkowe 10 mln zł już na samą realizację inwestycji. Pozostała kwota, czyli około 90 mln zł, miała pochodzić ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Gdański magistrat miał o nie wystąpić w programie inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. O decyzji poinformował wiceprezydent Gdańska Alan Aleksandrowicz, w odpowiedzi na interpelacje posła PiS, Przemysława Majewskiego.

Obok budowy kompleksu sportowego, miały się tam także znajdować sale kinowe oraz oceanarium. Taka lokalizacja, miała zapewnić dynamiczny rozwój dzielnicy. Do realizacji planów inwestycyjnych, przynajmniej na razie, jednak nie dojdzie.

To, że nie pojawią się w/w inwestycje, nie oznacza, że ten teren będzie wolny od jakichkolwiek zmian. Wiosną, w pobliżu stadionowego parkingu, od strony Amber Expo powstanie za to nowa strefa z kortami do padla oraz boisko do teqballa i koszykówki, z którego będzie można skorzystać odpłatnie.