Koniec przebudowy dworca we Władysławowie w przyszłym roku

2022-01-17 17:06
dworzec we Władysławowie
Autor: PKP SA

Do tej pory zrealizowano niezbędne rozbiórki obiektów na terenie placu budowy, a obecnie wykonawca przygotowuje się do uruchomienia dworca tymczasowego oraz prowadzi prace rozbiórkowe w pomieszczeniach wewnątrz budynku.

Inwestycja rozpoczęła się jesienią 2021 roku i jest realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

"Przebudowa sprawi, że wybudowany w latach 1928-29 dworzec odzyska swoje historyczne piękno. Elewacja po renowacji zostanie pomalowana na jasnoszary kolor, poza gzymsami i obramowaniami okien i drzwi, które będą białe, tak jak odtworzona na wzór historycznej stolarka okienna i drzwiowa." - informuje Bartłomiej Sarna ze spółki Polskie Koleje Państwowe.

Sporo zmian ma zajść także w otoczeniu dworca. W sąsiedztwie budynku zaprojektowano dwa parkingi oraz wiatę rowerową. Pierwszy z nich, istniejący już obecnie od strony południowej wzdłuż jezdni, zyska nową nawierzchnię. Drugi powstanie w miejscu, gdzie przed remontem stały pawilony tymczasowe i pomieści około 20 samochodów osobowych.

Obiekt i jego otoczenie mają być także dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na dworcu znajdziemy również przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Dla osób poruszających się na wózkach zaprojektowano specjalne pochylnie od strony miasta i peronów. Dla osób niewidomych i niedowidzących mają zostać przygotowane m.in. tablice w alfabecie Braille’a, czy plany dotykowe dworca.

Przebudowa dworca będzie kosztowała ponad 14 mln złotych. Planowany termin zakończenia inwestycji to pierwsza połowa 2023 roku.