Lekarze z UCK przeprowadzili pionierski zabieg strukturalny serca

2021-09-30 13:11
Radiologiczny obraz wszczepionej zastawki
Autor: fot. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku

Pacjentem był 81-letni mężczyzna, u którego 12 lat wcześniej wymieniono zastawkę mitralną. Chory ze względu na liczne obciążenia nie mógł być zakwalifikowany do leczenia kardiochirurgicznego.

Pierwszy w Polsce zabieg przezcewnikowej implantacji zastawki MyVal do zdegenerowanej protezy biologicznej w pozycji mitralnej z dojścia przez przegrodę międzyprzedsionkową został przeprowadzony w Klinice Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej oraz I Klinice Kardiologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

"Jest to zabieg bardzo mało inwazyjny, który dedykowany jest pacjentom, dla których leczenie chirurgiczne, a więc reoperacja, wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem" – wyjaśnia dr hab. Dariusz Jagielak z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK.

Polega on na nakłuciu żyły udowej. Zastawkę wprowadza się do prawego przedsionka, a następnie, poprzez przegrodę międzyprzedsionkową, do lewego. W dalszej części przebiega techniką „zastawka w zastawkę”, jak przy innych tego typu operacjach.

Aktualnie specjaliści z UCK zaangażowani są również w inne, innowacyjne projekty, m.in. pracę nad nowym systemem ochrony mózgu podczas zbiegów małoinwazyjnych, czy pracę nad systemem zapobiegania udarom u pacjentów z migotaniem przedsionków.