Mimo alertów, noc na Pomorzu spokojna

2022-02-17 7:58
zdjęcie ilustracyjne
Autor: pixabay.com

Eksperci IMGW wydali alert II stopnia przed silnym wiatrem dla całego województwa. Mimo to, ostatnia doba nie przyniosła wiele interwencji strażaków.

W ciągu ostatniej doby strażacy z komendy wojewódzkiej PSP wyjeżdżali do 30 zdarzeń, w tym połowa interwencji miała miejsce w nocy. Przyczyną były uszkodzone drzewa, zerwane reklamy czy uszkodzone elewacje dachów lub budynków. Najwięcej - po pięć interwencji -odnotowano w powiecie kartuskim i bytowski, po trzy w kościerskim, człuchowskim i chojnickim. Nie było ofiar śmiertelnych.

Naruszone drzewa lub infrastruktura miejska, mogą powodować utrudnienia na drogach. W przypadku dróg wojewódzkich, problemy występują na odcinku A1 - za Toruniem, między Turznem a Lisewem prawdopodobnie silny wiatr spowodował przewrócenie busa. Jedna osoba została ranna. Obecnie dostępny jest tylko pas awaryjny.

Problemy z dostawą prądu mogą mieć mieszkańcy Sztumu, Lignowy Szlacheckiej, Dziemian, Lipuszu, Łubian, a także okolice Prokowa na Kaszubach.

Wiatr ma ustąpić dzisiejszego popołudnia, ale to nie koniec możliwych interwencji - jego silne porywy mają nam towarzyszyć jeszcze w sobotę. Strażacy przypominają o zasadach bezpieczeństwa: wychodząc z domu nie przechodźmy pod drzewami, ani tym bardziej nie parkujmy samochodów w ich pobliżu. Warto też zabezpieczyć przedmioty, które trzymamy na balkonie lub w przydomowym ogródku.