Nowoczesne kotły w elektrociepłowni w Gdańsku

2021-12-10 13:30
Otwarcie nowej części Elektrociepłowni
Autor: fot. pgeenergiaciepla.pl

Spółka PGE Energia Ciepła z Grupy PGE jako pierwsza w Polsce wprowadziła taką technologie.

W Elektrociepłowni w Gdańsku, należącej do spółki PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, zakończono budowę kotłowni rezerwowo-szczytowej. Składa się ona m.in. z pierwszych w Polsce kotłów elektrodowych, zasilanych energią elektryczną . Technologia jest oparta na połączeniu pracy kotłów elektrodowych i olejowych, a docelowo gazowych, umożliwi szybką reakcję na zmienne zapotrzebowanie na ciepło w zakresie mocy od 2,5 MWt do 130 MWt i rozpoczęcie pracy kotłowni w zaledwie kilka minut.

Zastosowanie kotłów elektrodowych w Gdańsku to pierwsze wdrożenie tej technologii w Polsce. Wprowadzenie tej technologii jest początkiem zelektryfikowania sieci ciepłowniczej w Trójmieście. Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań, za kilka lat ciepłownictwo będzie mogło kupować energię elektryczną z gwarancją pochodzenia z offshoru.

Inwestycja w Gdańsku trwała dwa lata od momentu podpisania umowy z wykonawcą firmą Erbud Industry i kosztowała ponad 80 mln zł. Przedsięwzięcie wykonano zgodnie z harmonogramem. Jeszcze w tym sezonie grzewczym mieszkańcy Gdańska i Sopotu będą mieli możliwość skorzystania z ciepła wyprodukowanego w nowej kotłowni.