Obchody Dnia Niepodległości. Co w Sopocie i w Gdyni?

2021-11-10 13:30
Obchody Dnia Niepodległości w Sopocie i Gdyni
Autor: fot. UM Sopot

Sopot zachęca do wzięcia udziału w obchodach 103. rocznicy w asyście zabytkowych pojazdów. Gdynianie otrzymają symbolicznych świadków historii - sadzonki drzew.

W Sopocie świętowanie Dnia Niepodległości rozpocznie się o 10:00 Biegiem Niepodległej. Trasa będzie liczyć 4.5 km i będzie prowadzić od sopockiego molo do Skweru Kuracyjnego. Takim poprowadzeniem trasy organizatorzy chcę utworzyć "żywą flagę", ponieważ uczestniczy mogą pobiec w strefie białej lub czerwonej.

W Sopocie patriotyczna kolumna wyruszy o 11:00 i przejedzie ulicami Sikorskiego, Podjazd oraz Bohaterów Monte Cassino do placu Zdrojowego. Na Placu między 11:30 a 13:30 odbędzie się pokaz zabytkowych pojazdów strażackich oraz samochodów osobowych. W południe na maszt zostanie wciągnięta flaga państwowa, a mieszkańcy, przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej MDK Sopot, wspólnie odśpiewają Mazurka Dąbrowskiego oraz inne pieśni patriotyczne.

W Gdyni uroczyste obchody Święta Niepodległości w Gdyni rozpoczną się o godzinie 10:00, gdy przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Wolnej Polski zostaną złożone kwiaty. Następnie w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zostanie odprawiona uroczysta msza święta.

Gdynianie nie będą mogli wziąć udziału w Paradzie Niepodległości, jednak to nie oznacza braku możliwości świętowania. Muzeum Miasta Gdyni od godziny 11:00 rozdawać będzie 103 sadzonki drzew oraz kotyliony do samodzielnego złożenia. Wszystko będzie można odebrać na molo Rybackim, przed pomnikiem Tadeusza Wendy. Wystawy okolicznościowe i warsztaty przygotowały także inne instytucje kulturalne w Gdyni: Muzeum Marynarki Wojennej i w Gdyńskie Centrum Filmowym. Szczegółowy plan obchodów znajduje się na stronach internetowych tych placówek.

Uroczyste obchody Dnia Niepodległości w Gdyni zakończą się wieczorem. Między 16:00 23:00 najważniejsze budynki w mieście zostaną podświetlone na biało-czerwono, m.in.: Urząd Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji, iglice kościoła św. Antoniego.