Od nowego roku wzrośnie podatek od Nieruchomości

2021-12-21 19:20
zdjęcie przykładowe
Autor: Pixabay.com

Z nowym rokiem wysokość podatku od nieruchomości pójdzie w górę. Wzrost może wynosić prawie pięć procent od metra kwadratowego. Od kogo zależy wysokość podatku i jak bardzo wzrosły ceny mieszkań w ostatnich latach?

Osoby, które planują w przyszłym roku zakupić dom lub mieszkanie powinny liczyć się z tym, że podatek od nieruchomości może wzrosnąć. W stosunku do roku 2021 zapłacimy więcej o 4,71%. Podatek może być jednak niższy, tutaj wszystko zależy od Gminy w której kupujemy nieruchomość, mówi Piotr Poliński, specjalista ds. nieruchomości.

Kupujący domy i mieszkania nie są jednak jedynymi osobami, które mogą zapłacić wyższy podatek od nieruchomości. Zapłacą go prawie wszyscy posiadacze domów czy ziemi.

Wzrastają też ceny mieszkań, w stosunku do drugiego kwartału 2020 roku za nowe mieszkanie zapłacimy 8,6 procenta więcej, a za takie z rynku wtórnego 8,3 procenta. Wzrost cen da się zauważyć w każdym województwie w Polsce, poza jednym mówi Zbigniew Pietrzak z Urzędu Statystycznego w Gdańsku.

W stosunku do 2015 roku ceny mieszkań wzrosły o ponad 40 procent.

Zwolnieni z podatku od nieruchomości są m.in Właściciele gruntów objętych ścisłą ochroną, czy nieruchomości położonych na terenie rodzinnych ogródków działkowych. Płacić nie muszą też właściciele żłobków czy instytutów badawczych.

Listen to "Od przyszłego roku wzrośnie podatek od nieruchomości." on Spreaker.