Poznaliśmy laureatów nagrody "Wiatr od Morza"

2021-10-28 8:42
Przyznano nagrody Wiatr od Morza
Autor: fot. pomorskie.eu

Gala wręczenia Pomorskiej Nagrody Literackiej oraz Kaszubskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” za rok 2020 odbyła się w środę, 27 października, w Centrum Św. Jana w Gdańsku.

W ciągu dziesięciu miesięcy jury Pomorskiej Nagrody Literackiej, zapoznało się z 341 książkami związanymi przedmiotowo i podmiotowo z Pomorzem, zgłoszonych przez wydawnictwa, uczelnie, biblioteki czy związki literatów. Nominacje do nagrody, jury wyłoniło w czasie obrad we wrześniu. Wybrano cztery książki w kategorii Literacka Książka Roku oraz 4 w kategorii Pomorska Książka Roku.

Przed galą wręczenia 13 października w Teatrze Wybrzeże na scenie Stara Apteka odbył się Wieczór Literacki, podczas którego przedstawiono autorów książek nominowanych do Pomorskiej Nagrody Literackiej. Po zakończeniu Wieczoru Literackiego jury wybrało laureatów w dwóch kategoriach oraz podjęło decyzję, kto otrzyma nagrodę za całokształt twórczości.

Za najlepszą Literacką Książką Roku został uznany tomik poetycki „Ale bez rozgrzeszenia” Antoniego Pawlaka. Tegoroczną Pomorską Książką Roku wybrano publikację „Wrzeszcz! Mikołaj Trzaska – autobiografia” publikację Mikołaja Trzaski, Tomasza Gregorczyka i Janusza Jabłońskiego. Natomiast za całokształt pracy literackiej doceniony został Paweł Huelle. Kaszubską Nagrodę Literacką odebrała młoda kaszubska poetka Ida Czaja.