Rekord gdańskiego RCKiK

2022-01-25 18:00
zdjęcie ilustracyjne
Autor: facebook.com/rckikgdansk

Miniony rok upłynął pod znakiem zwiększenia liczby donacji drwi oraz planowania nowych inwestycji.

W 2021 roku w RCKiK w Gdańsku dokonano 66 189 donacji krwi pełnej i jej elementów. To najwyższa liczba od momentu powstania Centrum. W 2020 roku liczba donacji była o blisko 6 tys. razy mniejsza, bo wynosiła 59 967. W zeszłym roku, tak duża liczba donacji pozwalała nie tylko na sprawną pracę gdańskiego Centrum, ale także wsparcie okolicznych placówek.

Co było przyczyną tak dużego zainteresowania oddawaniem krwi? Przede wszystkim - chęć pomocy drugiemu człowiekowi, zwłaszcza teraz, w czasie pandemii. Inne przyczyny mogą tkwić we wprowadzeniu dodatkowych korzyści dla donatorów - dwa dni urlopu w pracy zamiast jednego, czy zniżki na przejazdy komunikacją miejską.

Rok 2021 dla gdańskiego RCKiK był również dobry pod kątem planowania inwestycji. Do końca stycznia zostanie zamknięta dokumentacja do przygotowania przetargu na przebudowę dwóch centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa w Kościerzynie i Kartuzach. Mają być to nowoczesne centra z ekologicznymi rozwiązaniami, zwiększające komfort zarówno personelu, jak i krwiodawców. Ich budowa zakończy się w 2023 roku. W tym roku rozpoczanie się także remont wydziału obsługi krwiodawców w siedzibie RCKiK w Gdańsku.

Listen to "Rekord gdańskiego RCKiK" on Spreaker.