Rozmowy o polskim sektorze kosmicznym w centrum Hevelianum

2021-12-07 12:30
dr Jakub Bochiński
Autor: fot. materiały prasowe

Czy projekty w tym sektorze dotyczą wyłącznie astronomii? Jakich specjalistów potrzebuje rynek? W środę, 8 grudnia na te i inne pytania odpowie astronom dr Jakub Bochiński.

Kolejny odcinek serii przygotowanej przez centrum Hevelianum "Nauka Mówi" będzie dotyczył polskiego sektora kosmicznego. Gościem odcinka, który zostanie wyemitowany w środę, 8 grudnia o 19:00 będzie polski astronom dr Jakub Bochiński. Opowie m.in. o tym, jak w dzisiejszych czasach prowadzone są badania astronomiczne oraz jaki jest udział Polski w sektorze kosmicznym. Rozmowę będzie można obejrzeć na Facebooku i kanale YouTube Hevelianum.

Dr Jakub Bochiński jest astronomem, odkrywcą planet pozasłonecznych oraz specjalistą z zakresu komunikacji naukowej, zarządzania procesami badawczo-rozwojowymi i budowy kadr dla sektora wysokich technologii. Obecnie zajmuje się rozwojem technologii kosmicznych w firmie Creotech Instruments S.A. Rozmowę na temat pracy w polskim sektorze kosmicznym przeprowadzi z nim Magdalena Maszewska, astronomka Hevelianum.

„Nauka Mówi” to comiesięczne rozmowy-wywiady z naukowcami, ekspertami i popularyzatorami nauki o jej wpływie na otaczającą nas rzeczywistość, o szansach i możliwościach, jakie kryją się w rozwoju nauki i techniki oraz o zagadnieniach ważnych społecznie. Nagrania publikowane są i dostępne bez ograniczeń na Facebooku i YouTube Hevelianum. Do tej pory gośćmi cyklu byli m.in.: neurobiolog, dr Wojciech Glac, który opowiadał o tym, jak zachowuje się mózg w depresji, Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku, tłumaczący, jak ważne są relacje w edukacji, prof. Konacki, który opisywał egzoplanety czy Sebastian Soberski, który tłumaczył działanie radioteleskopów.

Wydarzenie jest częścią projektu „SPINaj naukę”, inicjatywy Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka (SPIN), które współtworzy Hevelianum. Stanowi także część obchodów 410. rocznicy urodzin Jana Heweliusza, patrona Hevelianum, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki XVII wieku. Program obchodów można znaleźć na stronie www.janheweliusz.pl.