Samorządy w pomorskiem dostaną ponad miliard złotych

2021-10-26 8:00
Pomorskie samorządy otrzymają ponad 1.2 mln zł
Autor: fot. gdansk.uw.gov.pl

Ogłoszono wyniki pierwszego naboru w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Do pomorskich samorządów trafi łącznie ponad 1 mld 213 mln złotych na realizację 200 zadań. Wcześniej inwestycje samorządowe wspierał także Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg czy Fundusz Inwestycji Lokalnych.

Największym beneficjentem środków została Gmina Miasta Gdańska, która otrzymała ponad 80,7 mln zł dotacji. Zostały one przekazane na przebudowę fragmentu drogi wojewódzkiej 218 – czyli ul. Kielnieńskiej (odcinek od obwodnicy S6 do wiaduktu kolejowego na styku obwodowej Trójmiasta i Metropolitalnej). Jeżeli chodzi o pozostałe miasta Trójmiasta to Gdynia otrzyma 35 mln zł a Sopot - 15 mln. Środki zostaną przeznaczone na modernizacje wybranych odcinków drogowych.

Ponad 78,6 mln zł dofinansowania otrzymał samorząd województwa, z czego ponad 63 mln zł zostanie przeznaczonych na przebudowanie kluczowej drogi na Mierzei Wiślanej w związku z budową kanału żeglugowego. Chodzi o 17,27 km drogi wojewódzkiej nr 501 na odcinku Stegna - Krynica Morska. Pozostałe środki zostaną wykorzystane na adaptację zabytkowego Spichlerza w Słupsku na cele kulturalne, społeczne, edukacyjne i turystyczne.

Nie tylko samorząd województwa i Trójmiasta otrzymały środki w ramach Polskiego Ładu. Powiat kartuski otrzyma 16 mln 890 tys. zł na rozbudowę drogi powiatowej Sulęczyno - Gowidlino, a z gmin w powiecie najwięcej - Chmielno. Dofinansowanie w wysokości 12 mln 350 tys. zł zostanie przeznaczone na kompleksową modernizację dróg na terenie gminy. Z kolei samorządy powiatu lęborskiego otrzymają prawie 73 miliony zł dofinansowania na realizacje 12 projektów.

Najwięcej środków w regionie zostanie przeznaczonych na inwestycje w infrastrukturę drogową - w sumie ponad 642 mln zł. Na drugim miejscu znalazły się inwestycje dotyczące infrastruktury wodno-kanalizacyjnej - łącznie 227,9 mln zł. Kolejne miejsca zajmują inwestycje związane poprawą infrastruktury: turystycznej - 85,7 mln zł, sportowej 72,6 mln zł, edukacyjnej- 70,6 mln zł./ PAP