"Sołdek i jego czasy"

2021-10-08 12:34
replika Sołdka
Autor: fot. Magdalena Wojtkiewicz / Radio Plus

Statek - muzeum wraca odświeżony i wita zwiedzających nową wystawą stałą.

W najbliższą sobotę, 9 października, odbędzie się pierwszy pokaz wystawy "Sołdek i jego czasy" przygotowanej na pokładzie statku - muzeum. Wystawa jest tak przygotowana, aby jak najlepiej dla zwiedzających była widoczna wewnętrzna konstrukcja i elementy techniczne statku. Stąd też niektóre z nich, takie jak wręgi i części burt są podświetlone. Dodatkowo poświęcono miejsce z myślą o osobach, które budowały "Sołdka" i służyli na nim lata. Wykorzystano m.in. nowoczesne środki multimedialne, ale znalazło się też miejsce np. na gabloty z węglem i rudą żelaza, które statek przez dekady transportował.

Organizacja nowej wystawy stałej jest następstwem remontu Sołdka, który odbyła się w zeszłym roky w Gdańskiej Stoczni "Remontowa". Był to pierwszy tak kompleksowystatku od 35 lat, czyli od chwili, kiedy został po raz pierwszy udostępniony do zwiedzania jako statek-muzeum. Podczas prac w stoczni wykonano wymianę fragmentów blach poszycia, konstrukcji oraz nitów - łącznie kilka ton elementów. Ponadto kadłub Sołdka pokrył się nową nawierzchnią z prąd będzie dostarczała zupełnie nowa instalacja elektryczna.

Rudowęglowiec "Sołdek" był pierwszym oddanym do eksploatacji po II wojnie światowej polskim statkiem pełnomorskim. Jednostka została zaprojektowana przez zespół polskich konstruktorów pod kierunkiem Henryka Giełdzika i zbudowana w Stoczni Gdańskiej. Stępkę pod statek położono 3 kwietnia 1948 roku. Jednostkę zwodowano 6 listopada 1948 r. "Sołdek" pływał do 2 stycznia 1981 r. W ciągu nieco ponad 31 lat eksploatacji statek odbył 1479 podróży morskich, w czasie których przewiózł ponad 3,5 mln ton ładunku i zawinął do ponad 60 portów.