W Watykanie trwa wizyta ad limina Apostolorum

2021-10-13 10:01
abp Tadeusz Wojda w bazylice Matki Bożej Większej
Autor: materiały prasowe

Dziś arcybiskup metropolita gdański Tadeusz Wojda przewodniczył Mszy św. w bazylice Matki Bożej Większej.

W Watykanie trwa wizyta ad limina Apostolorum. Obecnie w Stolicy Apostolskiej przebywa druga grupa polskich biskupów. Celem wizyty jest umocnienie więzi z następcą św. Piotra, Głową Kościoła, uznanie jego zwierzchnictwa, przyjęcie jego rad i zaleceń. Wydarzenie odbywa się co 5 lat.

Dziś arcybiskup metropolita gdański Tadeusz Wojda przewodniczył Mszy św. w bazylice Matki Bożej Większej.

Jak mówił w homilii metropolita gdański: "Nasze pielgrzymowanie w wierze, w czasie wizyty ad limina Apostolorum, przywiodło nas dzisiaj do kolejnej papieskiej bazyliki rzymskiej. Zwana bazyliką Matki Bożej Większej, niekiedy również Matki Bożej Śnieżnej – od śniegu na którym papież Liberiusz nakreślił pierwsze jej kontury, bądź Matki Bożej przy żłóbku – z racji na elementy drewniane przywiezione tu w VII z domniemanego żłóbka Jezusowego, albo po prostu od papieża Liberiusza – bazyliki liberiańskiej, jest miejscem do szczególnej refleksji nad naszą wiarą (...) Za przykładem innych, a przede wszystkim z własnej potrzeby przybywamy do Niej utrudzeni drogą codziennego zmagania, pełnego odpowiedzialności za nasze diecezje, za nasze wspólnoty wiernych, za nasze rodziny, za naszych kapłanów. W czasie naszych spotkań ad Limina doświadczamy jak wielka jest to odpowiedzialność i jak bardzo potrzebujemy wsparcia duchowego, aby budować i umacniać wiarę zarówno swoją jak i tych, których Bóg nam powierza w odpowiedzialność."

Poprzednia wizyta polskich biskupów w Watykanie odbyła się w 2014 roku. Ze względu na pandemię wizyty ad limina zostały zawieszone. Aktualnie Stolicę Apostolską w drugiej grupie odwiedzają biskupi z metropolii gdańskiej, wrocławskiej, poznańskiej i szczecińsko-kamieńskiej. Oprócz pielgrzymki do grobów św. Piotra i Pawła oraz spotkania z papieżem Franciszkiem, biskupi spotkają się z przedstawicielami Stolicy Apostolskiej w urzędach watykańskich. 

Słuchaj homilia abp Tadeusz Wojda