Władze Gdyni upamiętniły walczących o niepodległość

2021-12-28 9:55

W tym roku, 27 grudnia po raz pierwszy obchodziliśmy Narodowy Dzień Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego. W związku z tym na Cmentarzu Witomińskim odsłonięto pamiątkowe tablice.

Tablice pamiątkowe na Cmentarzu Witomińskim
Autor: Archiwum serwisu

W 103. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego, na Cmentarzu Witomińskim odsłonięto tablice wspominające osoby, które walczyły o niepodległość a po śmierci zostały tam pochowane - łącznie 55 mężczyzn i 2 kobiety. Pod ogólną inskrypcją „Walczyli o Niepodległość, budowali Gdynię, spoczywają na tym cmentarzu” wymieniono nazwiska 42 powstańców wielkopolskich, 8 uczestników wojny polsko-bolszewickiej i 7 powstańców śląskich. Niektórzy brali udział w więcej niż w jednej z wymienionych batalii.

- Chcemy też pamiętać o bohaterach, którzy, zanim trafili do Gdyni, walczyli w powstaniu wielkopolskim i w innych polskich powstaniach. Powstanie wielkopolskie jest szczególne, bo to powstanie, które wygraliśmy. Dzięki powstańcom znaczna część Wielkopolski stała się częścią rodzącej się wtedy Rzeczypospolitej. Te wielkie postaci potem trafiły do Gdyni i w różny sposób angażowały się w budowę i rozwój naszego miasta. Jesteśmy im bardzo wdzięczni. I to taki symboliczny dowód tej pamięci. – mówił prezydent Gdyni w czasie uroczystego odsłonięcia tablic.

Uroczystość zwieńczyła działania prowadzone przez a dokładnie Wydział Ochrony Dziedzictwa w ścisłej współpracy z Zarządem Cmentarzy Komunalnych. Pracownicy tej jednostki inwentaryzowali te groby powstańców i uczestników walk o niepodległość, które miały inskrypcje informujące, że pochowany jest w nim bojownik o wolność. Jednocześnie, gdynianie mogli zgłaszać członków swoich rodzin, którzy spoczywają na cmentarzach w Gdyni a na nagrobkach których nie umieszczono inskrypcji mówiących o udziale w czynie zbrojnym lat 1918-1921. Akcja prowadzona była za pośrednictwem lokalnych mediów.