Zatrzymano podejrzanych o wystawianie fałszywych certyfikatów covidowych

2022-02-04 10:22
Zatrzymano podejrzanych o wystawianie fałszywych certyfikatów covidowych
Autor: fot. KMP Gdańsk

Proceder mógł trwać od maja 2021 roku, a za usługę klient płacił do 1,2 tysiąca złotych.

"Wśród osób zatrzymanych są kobiety w wieku od 21 do 56 lat podejrzane o wprowadzanie danych do systemu, jak i pośredniczki – osoby pomagające chętnym w zakupie certyfikatów covidowych. Jedna z podejrzanych jest pielęgniarką zatrudnioną w szpitalu oraz w prywatnych podmiotach medycznych. " - informuje podinsp. Magdalena Ciska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Do policyjnego aresztu trafił także 46-letni mężczyzna podejrzany o zakup zaświadczenia potwierdzającego przyjęcie szczepionki.

Mundurowi przeszukali miejsca zamieszkania podejrzanych i zabezpieczyli komputery, telefony komórkowe i inne nośniki danych, na których mogą znajdować się dowody świadczące o przestępstwie. Zabezpieczono do analizy także dokumentację oraz znaczne kwoty pieniędzy, które podejrzane trzymały w mieszkaniach.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku przedstawiła 5 zatrzymanym zarzuty m.in. korupcyjne, płatnej protekcji czy poświadczenia nieprawdy. Wczoraj wobec trzech zatrzymanych sąd zastosował tymczasowe aresztowanie, natomiast dwie pozostałe osoby zostały objęte dozorem policyjnym.

Obecnie trwają ustalenia dotyczące wszystkich osób zamieszanych w ten proceder, w tym osób, które kupowały fałszywe poświadczenie zaszczepienia się. Dodatkowe zarzuty karne grożą wszystkim osobom, które posługiwały się takim certyfikatem.

W trakcie działań policjanci współpracowali z pracownikami spółki Szpitale Pomorskie.