Dzieci z obwodu lwowskiego dojadą do szkół głogowskim autobusem

2022-09-26 12:13
Przekazanie autobusu
Autor: Karolina Stępień Od lewej: Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa; Agnieszka Bartkowiak, wiceprezes Fundacji LSSE; Piotr Miselis, prezes KM Głogów; Przemysław Bożek, prezes LSSE

Komunikacja Miejska w Głogowie przekazała jeden ze swoich autobusów na potrzeby Fundacji Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Decyzja ta jest wynikiem apelu, który wystosowały władze Ukrainy. Teraz autobus trafi do Lwowa.

Od początku wojny placówki oświatowe w samym obwodzie lwowskim przekazały dla wojska na front 87 autobusów szkolnych, które zapewniały transport dzieci z odległych obszarów wiejskich do placówek edukacyjnych, a później ewakuowały mieszkańców z terenów objętych działaniami zbrojnymi. Od września wznowiono naukę dla dzieci w obwodzie lwowskim i ponad 26 tysięcy uczniów wewnętrznie przesiedlonych na ten teren. Szkoły nie mają środków na zapewnienie nowego transportu uczniom, dlatego proces dydaktyczny jest mocno utrudniony.

Podczas jednej z wizyt na Ukrainie, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Przemysław Bożek spotkał się m.in. z Elizą Dzwonkiewicz, Konsul Generalną Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie. Otrzymał wtedy prośbę o pomoc w znalezieniu autobusów szkolnych. Następnie wystosował do samorządów leżących w strefie prośbę i zapytanie o to, czy sa w stanie przekazać autobus. Jako pierwsza odezwała się Gmina Miejska Głogów, która dziś (26.09) przekazała Fundacji LSSE autobus należący do Komunikacji Miejskiej.  

Autobus jeździł po ulicach Głogowa od 2005 roku, ale jak zapowiedział Piotr Miselis, prezes KM Głogów, takie autobusy mogą posłużyć jeszcze nawet kilkanaście lat.