Mają wyremontowane i ocieplone mieszkania

2023-05-23 19:55
Wyremontowany blok w Polkowicach
Autor: UG w Polkowicach

Mieszkańcy z ulicy Miedzianej 4-6 w Polkowicach mogą cieszyć oczy odnowionym wieżowcem, a w sezonie grzewczym na pewno docenią uroki i korzyści płynące z termomodernizacji, która właśnie dobiegła końca. Dwumilionowe przedsięwzięcie to jeszcze jeden owoc współpracy pomiędzy burmistrzem Polkowic a władzami spółdzielni CUPRUM.

– Od lat ta nasza współpraca z władzami spółdzielni układa się prawidłowo. Dzięki temu udaje nam się osiągnąć takie efekty – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to odnowiona elewacja. Blok znajduje się na osiedlu Krupińskiego, zgodnie z przyjętą koncepcją główne akcenty na tym osiedlu są czerwone i bordowe, a dodatkowe elementy wizualne są w trzech odcieniach szarości. Ale sama kolorystyka elewacji to zaledwie wisienka na torcie. Prace były bardziej skomplikowane.

– Najpierw dokonaliśmy zbicia starego docieplenia, wykonanego metodą ciężką mokrą, czyli skuwaliśmy parę ton tynków cementowo-wapiennych i zrywaliśmy styropian. Następnie dokonaliśmy wyrównania ścian. Zaczęliśmy przyklejać styropian, potem warstwy zbrojące, wyprawa tynkarska. Było kilka takich robót dodatkowych, których nie mieliśmy w planie, a które musieliśmy wykonać – mówi Radosław Bednarz z firmy KEMAL Lubin, wykonawca inwestycji.

Inwestycję przy ulicy Miedzianej zrealizowano w ramach „Programu działań na rzecz poszanowania energii cieplnej w gminie Polkowice”.

– Systematycznie oddajemy kolejne budynki w ramach termomodernizacji i rewitalizacji. Tym razem była to termomodernizacja wieżowca przy ulicy Miedzianej. Bardzo się cieszę, bo to przede wszystkim poprawa warunków energetycznych, oszczędności wśród samych mieszkańców, ale również estetyka całego osiedla – mówi burmistrz Puźniecki.

– Stermomodernizowaliśmy już dwa bloki przy ulicy Górników, dwa bloki również przy ulicy Skalników, to jest kolejny blok (wskazując na wieżowiec – przyp. red.), a w tej chwili przygotowujemy dokumentację, aby rozpocząć termomodernizację bloku Skalników 41-57 – mówi Krzysztof Nester, prezes SM CUPRUM POLKOWICE.

Wieżowiec wygląda imponująca i zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych budynków przy ulicy Miedzianej. Te jednak, aby zostać odnowione, muszą ustawić się w sporej kolejce.

– Mamy typowane bloki, które wymagają pilniejszej potrzeby. Blok przy Skalników 41-57, ze względu na to, że tamta elewacja była robiona w starym systemie, jest ostatnim budynkiem na zasobie spółdzielni, który musimy stermomodernizować. Następne bloki, które ustawiają się w kolejce, to te, które nigdy wcześniej nie były termomodernizowane. Są to bloki wykonane z płyty WK-70, przy ulicach Ociosowej, Lipowej czy Kolejowej oraz Skalników – wyjaśnia prezes Nester.

Termomodernizacja wieżowca kosztowała około 2 mln zł, z czego 1,2 mln zł pochodziło z budżetu gminy Polkowice, a 800 tys. zł to udział Spółdzielni Mieszkaniowej CUPRUM.

Źródło: Edyta Drzymała, UG w Polkowicach