Muzeum organizuje europejskie dni dziedzictwa

2020-09-08 14:25
muzeum
Autor: brak danych

„Droga” jest motywem przewodnim tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa.

W dwa weekendy: 12-13 oraz 19-20 września MAH zaprasza do udziału w wystawach i wykładach pod wspólnym hasłem Po głogowskich drogach.

Głogowskie działania związane z Europejskimi Dniami Dziedzictwa rozpoczną się w sobotę, 12 września w kolegiacie. Tam od godziny 10.00 zwiedzać będzie można wystawę poświęconą Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

O godzinie 12.00 natomiast w Muzeum Archeologiczno-Historycznego odbędzie się otwarcie Wystawy o Drodze. Motyw przewodni Europejskich Dni Dziedzictwa pokazany zostanie przez pryzmat prac ze zbiorów sztuki współczesnej MAH. Również w sobotę, 12 września, o godzinie 15.00 zapraszamy na wykład dr. Jakuba Szajta zatytułowany Drogi Śląska ku Europie. Spotkanie odbędzie się w Muzeum Archeologiczno-Historycznym.

W niedzielę, 13 września na opowieść o tajemnicach ukrytych pod głogowskimi ulicami zaprasza archeolog Zenon Hendel. Wykład również odbędzie się w MAH i rozpocznie się o godzinie 12.00.

Równie ciekawie zapowiada się kolejny weekend Europejskich Dni Dziedzictwa. W sobotę, 19 września głogowskie muzeum zaprasza na dwa wykłady. Pierwszy z nich rozpocznie się o godzinie 12.00. Nosi on tytuł Po drogach pamięci. Historia Ester Golan jako przykład losów trzech pokoleń głogowskiej rodziny żydowskiej od XIX wieku. Na spotkanie zaprasza Renata Matysiak.

Tego samego dnia, o godzinie 15.00 wykład zatytułowany Cmentarz – stacja końcowa czy początek drogi? wygłosi Natalia Bartczak. Podczas spotkania opowie ona o obrzędach pogrzebowych Żydów aszkenazyjskich. Obydwa wykłady odbędą sięw MAH.

Udział we wszystkich przedsięwzięciach organizowanych w ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa jest bezpłatny. W związku z panującą pandemią, zgodnie z obowiązującymi wytycznymi, liczba uczestników wykładów jest ograniczona, a na terenie Muzeum należy używać masek oraz zachowywać dystans społeczny.