Przebadają dzieci w kierunku nowotworów

2023-06-01 16:32
Stop nowotworom u dzieci
Autor: K. Stępień

Zachęcają rodziców do przebadania swoich pociech w kierunku nowotworów i nie tylko. Głogowskie Stowarzyszenie Otwarte Drzwi rusza z kolejną edycją programu “Stop nowotworom u dzieci”.

Akcja: Stop nowotworom u dzieci realizowana jest w Głogowie od kilku lat. W ramach akcji wykonywane są bezpłatne badania profilaktyczne u dzieci w wieku od 9 m.ż. do 17 roku życia. Badanie obejmuje usg brzucha, tarczycy, węzłów chłonnych oraz moszny u chłopców.

- Do dnia dzisiejszego przeprowadziliśmy osiem takich akcji w których udział wzięło około 800 osób, wykryto wiele nieprawidłowości w tym dwa podejrzenia o nowotwory. Badania i profilaktyka to najlepszy prezent jaki możemy ofiarować naszym dzieciom gdyż wiemy że każdy rodzic oddał by wszystko za ich zdrowie - mówi Marta Kaszuba, prezes Stowarzyszenia „Otwarte Drzwi”.

Badania organizuje Stowarzyszenie Otwarte Drzwi, a ich początek istnienia zaczął się na oddziale onkologicznym we Wrocławiu. Od lat działają na rzecz rodzin Zagłębia Miedziowego.

Akcję wspiera Gmina Miejska Głogów, która w tym roku przekazała blisko 20 tysięcy złotych na badania.

- Podpisaliśmy porozumienie ze Stowarzyszeniem, które prowadzi program profilaktyczny, wykrywający u dzieci wszelkiego rodzaju zmiany. Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. W tegorocznej edycji przebadanych zostanie kolejne 160 dzieci - mówi Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa.

Badania są organizowane systematycznie dwa razy do roku. Zapisy dla pierwszych 60 osób odbędą się 12 czerwca telefonicznie, a badania będą się odbywać w dniach 17 i 18 czerwca.

- Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość względem rejestracji - mówi Małgorzata Szychowska ze Stowarzyszenia „Otwarte Drzwi”

Rejestracja będzie się odbywać pod numerem telefonu: 792 188 798.

- W tym roku badania podzielone są na dwa terminy: wiosenny – planujemy przebadać około 60 osób i jesienny wrzesień październik przebadanych około 100 osób - dodają członkowie stowarzyszenia.