Śląsk i ziemia głogowska na dawnych mapach

2023-05-19 19:34
Antoni Bok z TZG
Autor: Mateusz Król Śląsk i ziemia głogowska na dawnych mapach

Dzięki Towarzystwu Ziemi Głogowskiej głogowianie mogą oglądać wyjątkowe mapy. W piątek w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej nastąpiło otwarcie wystawy "Śląsk i ziemia głogowska na dawnych mapach".

- Przede wszystkim trzeba podziękować osobom, które nam te mapy udostępniły. Część z nich była w zbiorach Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, a pozostałe są z rąk prywatnych. Szczególne podziękowanie dla Sławomira Krawczyka, który udostępnił najwięcej map oraz Darka Czai - mówił podczas otwarcia wystawy Antoni Bok z TZG.

- To są mapy wydrukowane w Głogowie, ponieważ w XIX i na początku XX wieku, funkcjonowało bardzo duże wydawnictwo. Takie, które było znane nie tylko w Niemczech, ale też całej Europie i na świecie - podkreśla Dariusz Czaja z TZG.

"W 1544 r. wydrukowana została pierwsza mapa Śląska, autorstwa Sebastiana Münstera, a nieco później Martin Helwig sporządził, na podstawie własnych obserwacji oraz informacji od ludności, „matkę wszystkich map Śląska”. Została wydana w 1561 r. w Nysie, a później była wznawiana aż do 2. połowy XVIII w. głównie ze względu na jej nieprzemijające piękno. Również mapy z XVII-XVIII w., choć obrazują przemiany i postęp w sztuce kartografii, starają się opowiedzieć coś więcej, niż tylko pokazać topografię terenu. Od XIX w. przeważać zaczyna urzędowa dokładność. Mimo iż podziwiamy osiągnięcia ówczesnej typografii, cenimy także staroświecki urok tych map" - czytamy w informacji Towarzystwa Ziemi Głogowskiej.

"Pokazane na wystawie mapy – 25 oryginalnych oraz 3 kopie – pozwalają śledzić przemiany kartografii na przestrzeni 400 lat. To historia postępów nauki, konkurencji i współpracy. Wiedza uczonych, hojność mecenasów i praca mierniczych służyła artystom-kartografom. We współpracy sławnych twórców i oficyn stworzony został kartograficzny obraz świata. Kolejno był on aktualizowany z wykorzystaniem coraz doskonalszych technik typograficznych. W gronie wielkich wydawców znalazła się również głogowska oficyna Karla Flemminga. Doskonałej jakości mapy i atlasy tej firmy obejmowały wszystkie kontynenty" - dodaje TZG.

Przy każdej z map jest legenda i opis, dlatego każdy będzie mógł na własną rękę zapoznać się z ich znaczeniem i historią. Wystawa czynna będzie w okresie: 19.05 - 20.10.2023 roku.