Tragedia w Skorzęcinie

2024-07-08 14:12
Utonięcie w Skorzęcinie
Autor: KPP Gniezno

W jeziorze Niedzięgiel utonęła 17-latka z powiatu kaliskiego. Do tragicznego zdarzenia doszło w sobotę.

Policjanci otrzymali zgłoszenie o nastolatce, która podczas kąpieli w jeziorze nagle zniknęła pod powierzchnią wody. Wcześniej wraz z innymi osobami wypłynęła na jezioro na rowerku wodnym, po czym w pewnym momencie, bez kapoku wskoczyła do jeziora. Ratownicy WOPR wyciągnęli nieprzytomną dziewczynę na brzeg. Akcja reanimacyjna nie przyniosła rezultatu. Obecnie ustalane są przyczyny i okoliczności tragedii.

Pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa nad wodą:

- Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik wodny.

- Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”.

- Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (agresji, rywalizacji i wygłupów, np.: „podtapianie”, spychanie do wody z pomostów, z materaców innych osób korzystających z kąpieliska).

- Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło.

- Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby lub zaopatrz się w bojkę na szelkach.

- Korzystając ze sprzętów wodnych pamiętaj o założeniu kapoków.