Uwaga na oszustów

2022-12-01 10:44
Uwaga na oszustów
Autor: KPP Gniezno

Przestrzegają przed nimi gnieźnieńscy policjanci. Po raz kolejny udało się im oszukać seniora metodą na funkcjonariusza CBŚP.

Do seniora z Gniezna zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza CBŚP. Oszust poinformował go, że w mieście działa szajka wyłudzająca pieniądze z kont bankowych i prawdopodobnie doszło do przestępstwa na jego koncie. Dzwoniący zasugerował, że mężczyzna powinien udać się do banku, wypłacić zgromadzone tam oszczędności i wrócić do mieszkania. Oszust przekonywał, że można mu zaufać. W ten sposób przestępcy uzyskali potwierdzenie swojej wiarygodności w oczach starszego mężczyzny. Zgodnie z dalszymi instrukcjami przekazał on im całość pieniędzy wypłaconych z banku.

Mundurowi uczulają, by w przypadku odebrania podejrzanego telefonu nie działać pochopnie. Senior musi wiedzieć, że nikt nie może nakazać mu działania pod presją, bez możliwości skontaktowania się z najbliższymi. W momencie podejrzanego telefonu, powinien zadziałać sprawny mechanizm obronny - o jego kondycję musi natomiast zadbać najbliższa rodzina i otoczenie.