Co z kontraktem NFZ na funkcjonowanie kardiochurirgii w gorzowskim szpitalu?

2024-02-21 12:31
Szpital
Autor: fot. Silas Camargo Silão/Pixabay

Pojawiło się światełko w tunelu, które pozwoli na finansowanie w gorzowskim szpitalu oddziału kardiochirurgii. Na dobry początek lecznica chce otworzyć poradnie kardiochirurgiczną, a to bardzo dobra wiadomość dla pacjentów z chorobami serca z naszego regionu.

Rozmowy na temat finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia zabiegów kardiochirurgicznych wykonywanych w gorzowskim szpitalu trwają już do dawna. Pod petycją do ministerstwa Zdrowia w tej sprawie podpisało się już ponad 13 tysięcy osób.

Od 9 marca 2023 roku NFZ płaci za zabiegi, ale tylko te nagłe ratujące życie. Do tej pory było 112 takich przypadków – mówi prezes gorzowskiego szpitala, Jerzy Ostrouch.

Największym problemem dla gorzowskiej lecznicy są przepisy, które mówią, że zakontraktowanie usług jest możliwe, ale jest uzależnione od planu wojewódzkiego, który może zostać skorygowany dopiero od 1 stycznia 2025 roku. Chcemy to zmienić  - mówi wojewoda lubuski Marek Cebula.

Szpital nie chce dłużej czekać i na dobry początek chce uruchomić poradnię kardiochirurgiczną, która mogłaby działać od maja lub czerwca tego roku. Lecznicy założyła już w tej sprawie dokumenty do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Listen to "Co z kontraktem NFZ na funkcjnowanie kardiochurirgii w gorzowskim szpitalu?" on Spreaker.