Czy Gorzów Wielkopolski stanie się Gorzowem?

2023-11-20 19:07
Gorzów
Autor: Łukasz Kulczyński UM Gorzów Gorzów

Mieszkańcy Gorzowa będą mogli zdecydować, czy chcą, by z nazwy miasta zniknął drugi człon. Powrotu do historycznej nazwy miasta chce grupa mieszkańców, która złożyła w tej sprawie wniosek do prezydenta Jacka Wójcickiego.

O zmianie nazwy miasta mówi się już od wielu lat. Jednak jak dotąd nie przeprowadzono oficjalnych konsultacji w tej sprawie.

Powrotu do jednoczłonowej nazwy miasta z 1945 roku domaga się Komitet Obywatelski, który aktualnie zrzesza ponad 60 członków. Zwolennicy tego pomysłu przekonują, że choć Gorzów jest Wielkopolski, to nigdy w Wielkopolsce nie leżał.

Zwolennicy powrotu do historycznej nazwy miasta złożyli do Prezydenta Jacka Wójcickiego wniosek o przeprowadzenie konsultacji społecznych w tej sprawie. Prośba została rozpatrzona pozytywnie i konsultacje z mieszkańcami rozpoczną się w maju i potrwają do sierpnia przyszłego roku.

Aktualnie trwają przygotowania do przeprowadzenia tych konsultacji. Jak na razie nie wiadomo ile będzie to kosztowało. Tymczasem zwolennicy zmiany nazwy miasta już teraz ruszają z szeroką kampanią informacyjną, która ma przekonać gorzowian do usunięcia członu WIELKOPOLSKI.

Ewentualna zmiana nazwy miasta mogłaby wejść w życie 1 stycznia 2026 roku. Wszystko jednak zależy od decyzji mieszkańców.

Listen to "Czy Gorzów Wielkopolski stanie się Gorzowem?" on Spreaker.