Filharmonia Gorzowska nominowana do Fryderyków 2024!

2024-02-23 12:39
Filharmonia Gorzowska
Autor: Fot. Kamil Lewera

Album „Malawski – Palester. Ślad ocalony” wydany w zeszłym roku przez Filharmonię Gorzowską został nominowany do prestiżowej nagrody Fryderyk w kategorii muzyka orkiestrowa.

Na płycie znajduje się muzyka do filmu „Robinson Warszawski” Artura Malawskiego oraz Romana Palestra do filmu „Miasto nieujarzmione”.

Pomysł na realizację i produkcję albumu zrodził się po odnalezieniu w Filmotece Narodowej oryginałów partytur. Wydanie płyty miało na celu przywrócenie polskiej kulturze muzycznej tych zapomnianych utworów. Coś co miało na zawsze zniknąć i nie zabrzmieć nigdy ponownie (w wyniku nałożonej na filmy cenzury) odnaleziono z zbiorach Filmoteki Narodowej, zarejestrowano i wydano w postaci albumu CD. Na płycie znajduje się muzyka do filmu „Robinson Warszawski” Artura Malawskiego oraz Romana Palestra do filmu „Miasto nieujarzmione”.

Orkiestrę Filharmonii Gorzowskiej poprowadziła wyśmienita dyrygentka Marta Kluczyńska, a nad całością procesu czuwali eksperci z firmy fonograficznej DUX.

Album jest druga płytą wydaną w niespełna 13-letniej historii Filharmonii Gorzowskiej. Wyniki poznamy podczas gali Fryderyków, która odbędzie się 22 marca.